Puttu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Puttu
Puttu
PjataMëngjes
Vendi i origjinësIndia
Rajoni ose shtetiKerala
Tamil Nadu
Përbërësit kryesorëMiell orizi, arra e kokosit, kripa

Puttu ( Malajalam: പുട്ട് ; Tamil: புட்டு ; (shqiptohet [ ˈputtu ]), i quajtur edhe pittu (Sinhala: පිට්​ටු ) është një pjatë vendase në shtetet indiane jugoreKeralës, Tamil Nadusë, pjesë të Karnatakës dhe Sri Lankës . Puttu do të thotë "në porcione" në tamilisht dhe malajalamisht . Është bërë nga cilindra të avulluar të orizit të bluar të shtresuar me copa kokosi, ndonjëherë me një mbushje të ëmbël ose të shijshme nga brenda. Puttu është zakonisht një pjatë mëngjesi që shërbehet e nxehtë me pjata anësore të ëmbla si sheqer palme ose banane, ose e shijshme me chana masala, chutney, rasam ose kërri mishtake.

Puttu me kerri qiqrash
Puttu e shërbyer në restorante të shijshme