Qiqra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
"Qiqra" sjell në këtë artikull.
Qiqër
majtas: Varieteti Bengal (Indian); djathtas: varieteti European
majtas: Varieteti Bengal (Indian); djathtas: varieteti European
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Plantae
(pa klasifikuar): Angiosperms
(pa klasifikuar): Eudicots
(pa klasifikuar): Rosids
Rendi: Fabales
Familja: Fabaceae
Gjinia: Cicer
Emri binominal
Cicer arietinum
(Linnaeus, 1758)
Cicer arietinum noir

Qiqra (Cicer arietinum) është një fasule e ngrënshme e familjes Fabaceae, nënfamiljes Faboideae. Qiqrat kanë përmbajtje të lartë në proteina dhe janë një nga perimet më të hershme të kultivuara, mbetje 7500-vjeçare janë gjetur në Lindjen e Mesme.[1]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Philologos (October 21, 2005). "Chickpeas — On Language". Jewish Daily Forward. Marrë më 2009-03-28.