Puycasquier

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Puycasquier ( shqiptimi frëngjisht: [pɥikaskje] ; PuicasquèrGaskon ; PujkaskaShqip) është një komunëdepartamentin GersFrancën jugperëndimore .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pujkaska dhe komunat përreth

Hidrografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lumi Auroue rrjedh në veri-veriperëndim përmes pjesës perëndimore të komunës.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962506—    
1968507+0.2%
1975468−7.7%
1982431−7.9%
1990436+1.2%
1999424−2.8%
2008433+2.1%

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pujkaska është shtëpia e familjes historike 'Gachet'.

Puycasquier ishte shtëpia e një popullsie Cagot-ësh. [1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Loubès, Gilbert (1995). L'énigme des cagots [The enigma of the cagots] (në frëngjisht). Bordeaux: Éditions Sud-Ouest [fr]. ISBN 978-2879016580.