Jump to content

Qëndrueshmëria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
A view of the Earth from space.
Arritja e qëndrueshmërisë do të mundësojë që Toka të vazhdojë të mbështesë jetën njerzore.

ekologji, qëndrueshmëria është aftësia për të duruar/kapaciteti për të duruar; kjo është se si sistemet biologjike mbeten të larmishme dhe produktive pafundësisht. Ligatinat dhe pyjet jetëgjata dhe të shëndetshme janë shembuj të sistemeve të qëndrueshme biologjike. Në terma më të përgjithshme, qëndrueshmëria është përballimi i sistemeve dhe proceseve. Parimi i organizimit të qëndrueshmërisë është zhvillimi i qëndrueshëm, i cili përfshin katër fusha të ndërlidhura të cilat janë: ekologjia, ekonomia, politika dhe kultura [1].

Komponentet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elasticiteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ James, Paul; Magee, Liam; Scerri, Andy; Steger, Manfred B. (2015). Urban Sustainability in Theory and Practice: Circles of Sustainability. London: Routledge. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Liam Magee, Andy Scerri, Paul James, Jaes A. Thom, Lin Padgham, Sarah Hickmott, Hepu Deng, Felicity Cahill (2013). "Reframing social sustainability reporting: Towards an engaged approach". Environment, Development and Sustainability. Springer. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]