Qamilla Miçijeviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Qamilla Miçijeviq (Kroat: Ćamila Mičijević; lindur më 8 shtator 1994 në Heidenheim) është një lojtare e hendbollit boshnjak dhe kroat,[1] anëtare e klubit francez të hendbollit Metz. Luan në vend të krahut të majtë.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me origjinë nga Mostari, ajo lindi në mërgim në qytetin gjerman të Heidenheim. Pas përfundimit të luftës në Bosnjë dhe Hercegovinë, ajo u kthye në Mostar me familjen e saj në 1998, ku do të qëndronte deri në moshën 15 vjeç.[2] Ajo së pari luajti për Lokomotiva, më vonë për Katarina, ku do të vihej re nga trajneri Edo Šmit dhe do të çohej në Rijeka.[3]

Ilaamila vazhdoi karrierën e saj në Zamet, Rijeka, ku kaloi pesë vjet.[4] Pas Zamet, në 2016 ajo shkoi në Dunaújváros, Hungari, dhe që nga viti 2020 ajo është anëtare e Metz, Francë. Ajo nuk mund të luante as për ekipin kombëtar të grave në Bosnjë dhe Hercegovinë sepse në kohën e ftesës në ekipin kombëtar kroat, ekipi kombëtar i Bosnjës nuk ekzistonte.[5][6] Ajo garoi për Kroacinë në tre Kampionate Evropiane në 2014, 2016 dhe 2020.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "CAMILA MICIJEVIC - Career & Statistics | EHF". www.eurohandball.com (në anglisht). Marrë më 24 prill 2021.
  2. ^ "Mostarka Ćamila Mičijević vodi komšije do medalje: Dijete rata otkriva svoj trnovit put do Hrvatske". Avaz.ba (në boshnjakisht). 12 dhjetor 2020. Marrë më 24 prill 2021.
  3. ^ "Mostarka je najbolji strijelac i asistent Hrvatske na Euru". Dnevno.ba (në boshnjakisht). 10 dhjetor 2020. Marrë më 24 prill 2021.
  4. ^ "Mostarka prevodi hrvatske rukometašice prema medalji i poručuje: "Stalno pjevam… i protiv Dinama i protiv Hajduka bit ćemo uz tebe…"". Novilist.hr (në kroatisht). 10 dhjetor 2020. Marrë më 24 prill 2021.
  5. ^ "Mostarka ĆAMILA MIČIJEVIĆ predvodi senzacionalne rukometašice Hrvatske u borbi za tron na Evropskom prvenstvu!". slobodna-bosna.ba (në anglisht). 9 dhjetor 2020. Marrë më 24 prill 2021.
  6. ^ "Ćamila Mičijević za Klix.ba: Medalja je cilj Hrvatske na Evropskom prvenstvu". Klix.ba (në boshnjakisht). 8 dhjetor 2014. Marrë më 24 prill 2021.