Qetësia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Të bësh meditim mund t'i ndihmojë njerëzit të jenë në një gjendje të qetë.

Qetësia është gjendja mendore e paqes shpirtërore, të qenit i lirë nga agjitacioni, eksitimi ose shqetësimi.[1] Ajo gjithashtu i referohet të qenit në një gjendje qetësie ose paqeje.[2] Qetësia mund të ndodhë më lehtë për një person mesatar gjatë një gjendje relaksimi, por mund të gjendet edhe në gjendje shumë më vigjilente dhe të vetëdijshme.[3] Disa njerëz mendojnë se përqendrimi i mendjes në diçka të jashtme, siç është studimi, ose e brendshme, si frymëmarrja, mund të jetë shumë qetësuese.

Origjina e fëmijërisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qetësimi prindëror (me lëkundje, mbajtje, etj.) në foshnjëri hedh themelet e aftësisë për t'u qetësuar. Më pas, objektet kalimtare mund të ndihmojnë në ruajtjen e qetësisë, ndërsa kafshët shtëpiake si objekte vetjake gjithashtu nxisin qetësimin dhe qetësinë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "calm". www.merriam-webster.com. 30 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "calmness". The Free Dictionary. Marrë më 2016-04-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Ben-Ze’er, Aaron (2001). The Subtlety of Emotions. fq. 57. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)