Qoftja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Qoftja (në jug edhe qofteja, Dibër qifte) është mish i grirë i bërë kimë me pak qepë të prera, miell ose tul buke dhe erëza që ngjeshet dhe ndahet në formën e petullave apo suxhukut.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dizdari, Tahir (2004). Fjalori i orientalizmave në gjuhën shqipe. Tiranë: AIITC. ff. 811–812.