Quenelle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Quenelle de brochet salcë Nantua

Një quenelle ( shqiptimi frëngjisht: [kə.nɛl] ; Shqip: Kënel) është një përzierje e peshkut ose mishit kremoz, ndonjëherë e kombinuar me thërrime buke, me një lidhje të lehtë veze, e formuar në një formë vezake dhe më pas e gatuar. [1] Përgatitja e zakonshme është me poshje . Më parë, quenelles përdoreshin shpesh si një garniturë në haute cuisine . Sot, ato shërbehen më shpesh si një pjatë më vete. Artikuj të ngjashëm gjenden në shumë kuzhina.

Si rrjedhim, një quenelle mund të jetë gjithashtu një ushqim tjetër i bërë në një formë të ngjashme, si akullorja, sherbeti ose qunellat e patateve të shtypura . [2]

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ilustrim i shekullit të 19-të që tregon se si bëheshin topthëzat quenelle

Fjala quenelle është hasur që nga viti 1750. Etimologjia e pranuar përgjithësisht është se ajo rrjedh nga gjermanishtja Knödel ( petë ose petë ).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Larousse Gastronomique, 1961
  2. ^ Gough, Dabney. "How to Shape an Ice Cream Quenelle". FineCooking. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2018. Marrë më 15 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).