Jump to content

Qytet i braktisur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Prypiat, Ukrainë, u bë qytet i braktisur pas Fatkeqësisë së Çernobilit

Një qytet i braktisur është një fshat, qytezë ose qytet i braktisur, zakonisht që përmban ndërtesa dhe infrastrukturë të konsiderueshme të mbetura të dukshme, siç janë rrugët. Një qytet shpesh bëhet i braktisur sepse aktiviteti ekonomik që e mbështeste atë (zakonisht industriale ose bujqësore) ka dështuar, ose për shkak të katastrofave natyrore ose të shkaktuara nga njerëzit si përmbytjet, thatësira të zgjatura, veprimet e qeverisë, paligjshmëria e pakontrolluar, lufta, ndotja ose katastrofat bërthamore. Termi nganjëherë mund t'u referohet qyteteve, qytezave dhe lagjeve që janë ende të populluara, por dukshëm më pak sesa në vitet e kaluara; për shembull, ata që preken nga nivele të larta të papunësisë dhe zhvlerësimit.

Disa qytete fantazmë, veçanërisht ato që ruajnë arkitekturën specifike të periudhës, janë bërë atraksione turistike. Disa shembuj janë BannackShtetet e Bashkuara, BarkervilleKanada, CracoItali, KolmanskopNamibia, PripyatUkrainë dhe DhanushkodiIndi.

Qyteti i Plymouth në ishullin Karaibe të Montserrat është një qytet i braktisur që është kryeqyteti de jure i Montserratit. Ajo u bë e pabanueshme nga hiri vullkanik nga një shpërthim i Soufrière Hills.

Disa qytete të braktisura marrin një jetë të dytë, shpesh për shkak të turizmit të trashëgimisë që gjeneron një ekonomi të re në gjendje të mbështesë banorët. Për shembull Aleksandria, qyteti i dytë më i popullarizuar në Egjipt, ishte një qytet i lulëzuar në epokën antike, por ra gjatë Mesjetës. Ajo pësoi një ringjallje dramatike gjatë shekullit të 19-të; nga një popullsi prej 5,000 në vitin 1806, ajo u rrit në një qytet me më shumë se 200,000 banorë deri në vitin 1882,[1] dhe tani është shtëpia e më shumë se katër milion njerëzve.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ágoston, Gábor; Masters, Bruce (2009). Encyclopedia of the Ottoman Empire (në anglisht). Infobase Publishing. fq. 33. ISBN 1438110251.
  2. ^ The World Factbook – Egypt Arkivuar 24 dhjetor 2018 tek Wayback Machine. Central Intelligence Agency.