Prypiat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pripyat
Ukrainisht : Прип'ять
Qytet
noform
Pamja e Çernobilit fotografuar nga një ndërtesë në Pripyat
Stema_figura
Emblema e Pripyatit
Vendndodhja
Pripyat is located in Ukraina
Pripyat
Pripyat

Koordinatat: 51°24′17″V 30°03′25″L / 51.40472°V 30.05694°L / 51.40472; 30.05694

Administrimi
Shteti Flamuri Ukraina
Provinca (Obllasti) Flag of Kiev Oblast.svg Kiev
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8 km2
Lartësia 111[1] m (m.n.d.)
Popullsia 2019[2]
(rreth 49,360 më 1986) banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 shkurt 1970
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Kodi Postal S'ka (më parë kishte 01196)
Prefiksi +380 4499[3]
Koordinatat 51° 24′ 17″ Veri

30° 03′ 25″ Lindje


Pripyat (Ukrainisht: При́п'ять, romanizimi: Prypiat; Rusisht: При́пять, romanizimi: Pripyat) është një qytet i braktisur në veri të Ukrainës, afër kufirit Ukrainë-Bjellorusi. U emërua pas lumit Pripyat, qyteti u themelua më 4 shkurt 1970, si qyteti i nëntë bërthamor (një lloj qyteti i mbyllur) në Bashkimin Sovjetik, për të shërbyer Centralin Bërthamor të Çernobilit aty pranë. Ishte shpallur zyrtarisht një qytet në vitin 1979 dhe ishte rritur në një popullsi prej 49.360 me kohën kur u evakuua pasditen e 27 prillit 1986, një ditë pas katastrofës së Çernobilit.

Edhe pse Pripyat ndodhet brenda rrethit administrativ të Raion Ivankiv, komuna e braktisur tani ka statusin e qytetit me rëndësi oblast brenda provincës Kiev (oblast) dhe administrohet direkt nga Kievi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prapaskenës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Katastrofa e Çernobilit.

Qasja në Pripyat, ndryshe nga qytetet me rëndësi ushtarake, nuk ishte e kufizuar para katastrofës, pasi Bashkimi Sovjetik konsideronte stacionet e energjisë bërthamore më të sigurt se llojet e tjera të termocentraleve. Stacionet e energjisë bërthamore u prezantuan si arritje të inxhinierisë sovjetike, duke shfrytëzuar energjinë bërthamore për projekte paqësore. Slogani "atom i qetë" (Rusisht: мирный атом, mirnyy atom) ishte i popullarizuar në ato kohë. Plani fillestar kishte qenë ndërtimi i uzinës vetëm 25 km nga Kievi, por Akademia e Shkencave e Ukrainës, midis organeve të tjera, shprehu shqetësimin se do të ishte shumë afër qytetit. Si rezultat, termocentrali dhe Pripyat[4] u ndërtuan në vendet e tyre aktuale, rreth 100 km larg Kievit. Pas katastrofës, qyteti i Pripyat u evakuua në dy ditë.[5]

Në vitin 1986, qyteti i Slavutych u ndërtua për të zëvendësuar Pripyat. Pas qytetit të Çernobilit, ky ishte qyteti i dytë më i madh për akomodimin e punëtorëve të termocentraleve dhe shkencëtarëve në Bashkësinë e Shteteve të Pavarura.

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Call of Duty: Black Ops ka segmente të vendosura në zonën e Pripyatit.
  • Në video lojën Counter-Strike: Global Offensive, harta me emrin Cache e sheh veprimin në zonën e Pripyat, me ekipin Terrorist që përpiqet të hedhë në erë një depo e cila me sa duket mund të përmbajë mbetje bërthamore, ndërsa ekipi Counter-Terrorist përpiqet ta ndalojë atë.

Filma vizatimor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Elevation of Pripyat',Ukraine Elevation Map, Topography, Contour". Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 gusht 2016. Marrë më 2016-07-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "What does Chernobyl look like now, is it safe and does anyone live there?". 7 maj 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "City Phone Codes". Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 gusht 2015. Marrë më 2 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "History of the Pripyat city creation". chornobyl.in.ua. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 korrik 2011. Marrë më 2 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Anastasia. "dirjournal.com". Info Blog. Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 nëntor 2014. Marrë më 2 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)