Ndotja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Ndotja është degradimi i një ekosistemi nga futja, zakonisht  njerzore, e substancave ose rrezatimeve që ndryshojnë  shumë ose më pak  funksionimin e këtij ekosistemi[1]. Për më tepër, fjala gjithashtu i referohet ndonjëherë pasojave të fenomeneve gjeologjike të tilla si një shpërthim vullkanik[2].

Shënimet dhe referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Adapté de la définition de l'OCDE, 1974, (Anglisht)[PDF]{{{2}}}
  2. ^ Encyclopédie Larousse de 2009, la formation de substrats inhabituellement acides, radioactifs ou chargés en métaux toxiques