Kontaminimi i tokës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kontaminimi i tokës - kuptohet ndotja e tokës me materie të ndryshme mbetëse të ngurta, të lëngëta dhe të gazta si dhe materiet radioaktive të cilat ndërrojnë cilësitë natyrore të tokës dhe shkaktojnë akumulimin e materieve të dëmshme në kulturat bujqësore.[1]

P biology blue.png Ky artikull në lidhje me biologjinë është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirsimin e tij.


Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LIGJI PËR TOKËN BUJQËSORE Në amëzën assembly-kosova.org Archived 29 September 2007[Date mismatch] at the Wayback Machine.