Ndotja akustike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Trafiku rrugor është shkaku kryesor i ndotjen akustike në qytete.

Ndotja akustike apo zhurma shqetësuese është zhurmë e tepërt që mund të dëmtojë aktivitetin ose ekuilibrin e jetës së njeriut apo të kafshëve. Burimi i zhurmës më të madhe në natyrë në botë shkaktohet kryesisht nga makinat dhe sistemet e transportit, automjetet, Avionët, dhe trenat.[1][2]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Senate Public Works Committee, Noise Pollution and Abatement Act of 1972, S. Rep. No. 1160, 92nd Cong. 2nd session
  2. ^ C. Michael Hogan and Gary L. Latshaw, "The relationship between highway planning and urban noise", Proceedings of the ASCE, Urban Transportation, May 21–23, 1973, Chicago, Illinois. By American Society of Civil Engineers. Urban Transportation Division