Réalville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Realvila
Komunë
Place de Arcades
Place de Arcades
VendiFranca
Sipërfaqja
1
25.090 km2 (9.687 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.865
 • Dendësia74/km2 (190/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Réalville ( shqiptimi frëngjisht: [ʁealvil] ; Ocitanisht: Realvila ; Shqip: Realvila) është një komunëdepartamentin Tarn-et-Garonnerajonin OccitanieFrancën jugore.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u themelua nga mbreti Filip i Drejti dhe u ndërtua në vend të Gardemontit; ai zëvendësoi atë që ekzistonte në Almont, i cili më pas u shkatërrua dhe materialet e të cilit u përdorën pjesërisht për ndërtimin e qytetit të ri. Filip i Drejti i dha Réalville-ës një Kartë Doganore me një dekret të datës në Poissy në janar 1310, datë e konsideruar si ajo e themelimit të qytetit.

Nga viti 1939 deri në vitin 1940, një kamp internimi francez u krijua në territorin e komunës, duke pritur grupin 533 dhe 534 të punëtorëve të huaj, deri në qershor 1940.