RMS

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
RMS
RMS.jpg
Të dhëna
PrejardhjaFlag of England.svg Londër, Angli
ZhanretJazz fusion
Vitet aktive1982 - 1994, 2006 - prezent
Shtëpitë diskografikeMMC Records, Angel Air
BashkëpunimetToto, Level 42
AnëtarëtRay Russell
Mo Foster
Gary Husband
Ish-anëtarëtSimon Phillips

RMS është një jazz fusion bend anglez i formuar në vitin 1982 nga tre session muzicientë të famshëm, Ray Russell, Mo Foster, dhe Simon Phillips.

Në mes të vitit 2007 RMS shkuan në turne në Angli. Për shkak të angazhimit të tij me bendin Toto, Simon Phillips u zëvendësua me bateristin e bendit Level 42, Gary Husband. Ata kanë luajtur në disa skena të vogla në jug të Anglisë, dhe planifikojnë ta vazhdojnë turnenë në pjesët e tjera të vendit në vitin 2008.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët aktualë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e mëparshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Centennial Park (1984, 2004)
  • RMS Live at the Venue 1982 (2005)
  • RMS Live at the Montreux Jazz Festival 1983 (me Gil Evans) (DVD, 2006)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]