RMS

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


RMS
RMS.jpg
Nga e majta në të djathtë: Ray Russell, Mo Foster, dhe Simon Phillips
Informacione
PrejardhjaFlag of England.svg Londër, Angli
ZhanriJazz fusion
LabelMMC Records, Angel Air
Vite aktiv1982 - 1994, 2006 - prezent
Bashkëpunim(e) meToto, Level 42
Anëtarët
Ray Russell
Mo Foster
Gary Husband
Ish-anëtarët
Simon Phillips

RMS është një jazz fusion bend anglez i formuar në vitin 1982 nga tre session muzicientë të famshëm, Ray Russell, Mo Foster, dhe Simon Phillips.

Në mes të vitit 2007 RMS shkuan në turne në Angli. Për shkak të angazhimit të tij me bendin Toto, Simon Phillips u zëvendësua me bateristin e bendit Level 42, Gary Husband. Ata kanë luajtur në disa skena të vogla në jug të Anglisë, dhe planifikojnë ta vazhdojnë turnenë në pjesët e tjera të vendit në vitin 2008.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët aktualë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e mëparshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Centennial Park (1984, 2004)
  • RMS Live at the Venue 1982 (2005)
  • RMS Live at the Montreux Jazz Festival 1983 (me Gil Evans) (DVD, 2006)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]