RPG-7

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
RPG-7
Një RPG-7 me eksplozivin
TypeGranatë raketore
Place of originFlamuriBashkimi Sovjetik
Service history
In service1961 – sot
Production history
ManufacturerBazalt
Producedqershor 1961 – sot
No. built9,000,000+
VariantsRPG-7V2 (modeli i sotëm)
RPG-7D3
Tipi 69 RPG (Kina)
RPG-7USA
B-41 (Vietnami), (Kamboxhia)
Specifications
Mass7kg
Length950mm

Caliber85mm
Muzzle velocity115 m/s
Effective firing range200m
Maximum firing range~ 920 m (vetshpërthen)
SightsPGO-7 (2.7x) dhe UP-7V (shikim me teleskop)
pika e kuqe shikim me refleks

RPG-7 është një granatëhedhës i lëvizshëm, i ripërdorshëm, i padrejtuar, i lëshuar nga shpatulla, antitank, me raketa. RPG-7 dhe paraardhësi i tij, RPG-2, u projektuan nga Bashkimi Sovjetik, dhe tani janë prodhuar nga kompania ruse Bazalt. Arma ka indeksin GRAU (indeksi i forcave të armatosura ruse) 6G3.

Fortësia, thjeshtësia, kostoja e ulët dhe efektiviteti i RPG-7 e kanë bërë atë armën kundër armaturës më të përdorur në botë. Aktualisht rreth 40 vende përdorin armën; është prodhuar në disa variante nga nëntë vende. Është e zakonshme ndër forcat e parregullta dhe guerile. RPG është përdorur në pothuajse të gjitha konfliktet në të gjithë botën që nga mesi i viteve 1960 nga Lufta e Vietnamit deri në Luftën Ruso-Ukrainase të vitit 2022.

I prodhuar gjerësisht, variacionet kryesore më të zakonshme janë modeli RPG-7D, i cili mund të ndahet në dy pjesë për mbajtje më të lehtë; dhe më i lehtë kinez Type 69 RPG. DIO i Iranit prodhon RPG-7 me mbrojtëse dore jeshile ulliri, doreza pistolete H&K dhe një variant Komando.

RPG-7 u dorëzua për herë të parë në Ushtrinë Sovjetike në 1961 dhe u vendos në nivel skuadre. Ai zëvendësoi RPG-2, pasi kishte performuar qartësisht modelin e ndërmjetëm RPG-4 gjatë testimit. Modeli aktual i prodhuar nga Federata Ruse është RPG-7V2, i aftë për të gjuajtur predha standarde dhe të dyfishta antitank me eksploziv të lartë (HEAT), me eksploziv/fragmentim të lartë dhe koka luftarake termobarike (shih më poshtë), me një vëzhgim UP-7V pajisje e pajisur (e përdorur së bashku me pamjen standarde optike 2.7× PGO-7) për të lejuar përdorimin e municioneve me rreze të zgjatur. RPG-7D3 është modeli ekuivalent i parashutistëve. Të dy RPG-7V2 dhe RPG-7D3 u miratuan nga Forcat Tokësore Ruse në 2001.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "RPG-7", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-19, marrë më 2022-12-26

Lidhje të jashtëme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: RPG-7 – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale