Rajoni Zelanda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rajoni Zelanda
danisht : Region Sjælland
Rajon i Danimarkës
Flamuri_figura
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Danimarka
Guvernorati Heino Knudsen
Kryeqyteti Sorø
Komuna 17
Partia Partia Socialdemokrate
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7,273 km2
Popullsia 835,024 banorë (1 janar 2018)
Dendësia 110 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Faqja Zyrtare www.regionsjaelland.dk

Rajoni Zelanda[1] (Danisht: Region Sjælland) është rajoni më jugor administrativ i Danimarkës, i themeluar më 1 janar 2007 si pjesë e Reformës Komunale Daneze të vitit 2007, e cila shfuqizoi qarqet tradicionale dhe ngriti pesë rajone më të mëdha. Rajoni i Zelandës ka 17 komuna.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ About Region Zealand

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Commons-logo.svg Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Rajonin Zelanda


55°10′V 11°50′L / 55.167°V 11.833°L / 55.167; 11.833