Rajoni i Danimarkës Qendrore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rajoni i Danimarkës Qendrore
danisht : Region Midtjylland
Rajon i Danimarkës
Flamuri_figura
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Danimarka
Guvernorati Anders Kühnau
Kryeqyteti Viborg
Komuna 19
Partia Partia Socialdemokrate
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 13,053 km2
Popullsia 1,313,596 banorë (janar 2018)
Dendësia 100 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Faqja Zyrtare www.rm.dk

Rajoni i Danimarkës Qendrore (Danisht: Region Midtjylland), ose më saktë përkthehet si Rajoni Qendror i Jutland dhe nganjëherë thjesht Mid Jutland,[1][2][3] është një rajon administrativ i Danimarkës, i themeluar më 1 janar 2007 si pjesë e Reformës Komunale Daneze 2007. Reforma shfuqizoi qarqet tradicionale dhe i zëvendësoi ato me pesë rajone të reja administrative. Në të njëjtën kohë, komunat më të vogla u shkrinë në njësi më të mëdha, duke ulur numrin e përgjithshëm të komunave nga 271 para 1 janarit 2006, kur u krijua Komuna Ærø, në 98. Rajoni i Danimarkës Qendrore përfshin 19 komuna. Reforma zvogëloi fuqinë e nivelit rajonal në mënyrë dramatike në favor të nivelit lokal dhe qeverisë qendrore në Kopenhagë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunat që përbëjnë rajonin e Danimarkës Qendrore.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Visit Denmark – Share Mid Jutland" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2018. Marrë më 10 qershor 2020. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  2. ^ Cyclistic – Mid Jutland
  3. ^ OECD – Entrepreneurship Review of Denmark - Page 99

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


56°10′V 9°30′L / 56.167°V 9.500°L / 56.167; 9.500