Rajoni i Kievit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i rajonit
Rajoni i Kievit në Ukrainë.

Rajoni i Kievit (ukrainisht: Київська область Kyyivsʹka oblastʹ), i quajtur gjithashtu Kijivshçina, është një oblast (provincë) në Ukrainën qendrore dhe veriore.

Ai rrethon, por nuk përfshin, qytetin e Kievit, i cili administrohet si një qytet me status të veçantë, megjithëse Kievi shërben gjithashtu si qendër administrative e rajonit. Zona metropolitane e Kievit shtrihet nga qyteti i Kievit në pjesë të rajonit, i cili varet ndjeshëm nga ekonomia urbane dhe transporti i Kievit.

Popullsia e Oblastit të Kievit është 1.795.079 (sipas vlerësimit të vitit 2022). Qyteti i tij më i madh është Bila Cerkva, me një popullsi mbi 200.000.

Zona e Përjashtimit të Çernobilit është në pjesën veriore të Oblastit të Kievit. Ai administrohet veçmas nga rajoni dhe aksesi publik është i ndaluar.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]