Buça, Rajoni i Kievit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Parku i qytetit Buça.

Buça (Ukrainisht: Буча Bucha) është një qytetrajonin e KievitUkrainës.

Administrativisht shërben si qendër administrative e Buça Raion. Ai pret administratën e hromada urbane Buça, një nga romadat e Ukrainës. Popullsia e saj është afërsisht 37,321 (2022 sipas vlerësimit). Dita e Buça festohet në qytet midis 11 dhe 13 shtatorit.

Beteja e Buças ishte pjesë e ofensivës së Kievitpushtimin rus të Ukrainës në vitin 2022. Beteja zgjati nga 27 shkurt 2022 deri më 31 mars 2022 dhe përfundoi me tërheqjen e forcave ruse. Kryebashkiaku Anatolii Fedoruk raportoi se Buça ishte rimarrë plotësisht nga forcat ruse që nga 31 marsi. Pasi forcat ukrainase rifituan kontrollin e Buças, filluan të qarkullojnë raporte dhe dëshmi për krime lufte të kryera nga ushtria ruse. Këto krime lufte janë etiketuar kolektivisht masakra e Buças.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]