Masakra në Buça

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Foto e civilëve të qëlluar në Bucha, njëri me kyçet e dorës të lidhur.

Masakra në Buça (ukrainisht: Buchanska rizanyna) ishte vrasja masive e civilëve ukrainas dhe robërve të luftës nga Forcat e Armatosura Ruse gjatë luftës për dhe pushtimit të qytetit ukrainas të Buçës në mes të pushtimit rus të Ukrainës. Dëshmitë fotografike dhe video të masakrës u shfaqën më 1 prill 2022 pasi forcat ruse u tërhoqën nga qyteti.

Sipas autoriteteve lokale, 458 trupa janë nxjerrë nga qyteti, duke përfshirë 9 fëmijë nën moshën 18 vjeç; ndër viktimat, 419 persona u vranë me armë dhe 39 u duk se kishin vdekur për shkaqe natyrore, ndoshta të lidhura me pushtimin. Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut dokumentoi vrasjet e paligjshme, duke përfshirë ekzekutime të shkurtra, të të paktën 73 civilëve në Bucha. Fotot treguan kufomat e civilëve, të rreshtuar me duar të lidhura pas shpine, të qëlluar në distancë, gjë që gjoja jepte prova se kishin ndodhur ekzekutime të përmbledhura. Një hetim nga Radio Evropa e Lirë raportoi përdorimin e një bodrumi nën një kampim si një dhomë torture. Shumë trupa u gjetën të gjymtuar dhe të djegur, dhe vajzat deri në 14 vjeç raportuan se ishin përdhunuar nga ushtarët rusë. Ukraina i ka kërkuar Gjykatës Ndërkombëtare Penale të hetojë atë që ndodhi në Bucha si pjesë e hetimit të saj të vazhdueshëm të pushtimit për të përcaktuar nëse një seri krimesh ruse të luftës ose krime kundër njerëzimit janë kryer.

Autoritetet ruse kanë mohuar përgjegjësinë dhe në vend të kësaj kanë pohuar se Ukraina falsifikoi pamjet e ngjarjes ose i organizoi vetë vrasjet si një operacion të rremë, dhe kanë pretenduar se pamjet dhe fotografitë e trupave të vdekur ishin "lajme të rreme". Këto pohime nga autoritetet ruse janë mohuar si të rreme nga grupe dhe organizata të ndryshme mediatike në mbarë botën. Dëshmitarët okularë nga banorët e Bucha thanë se Forcat e Armatosura Ruse i kryen vrasjet.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]