Jump to content

Rajoni i Madh i Danimarkës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rajoni i Madh i Danimarkës
Region Hovedstaden
Stema zyrtare e Rajoni i Madh i Danimarkës
Popullsia
 • Gjithsej1.848.989
Faqja zyrtarewww.regionh.dk

Rajoni i Madh i Danimarkës (Danisht: Region Hovedstaden) është rajoni më lindor administrativ i Danimarkës, i themeluar më 1 janar 2007 si pjesë e Reformës Komunale Daneze 2007, e cila shfuqizoi qarqet tradicionale dhe ngriti pesë rajone. Në të njëjtën kohë, komunat më të vogla u shkrinë në njësi më të mëdha, duke ulur numrin e komunave nga 271 para 1 janarit 2006, kur u krijua Komuna Ærø, në 98. Reforma zvogëloi fuqinë e nivelit rajonal në mënyrë dramatike në favor të nivelit lokal dhe qeverisë qendrore në Kopenhagë. Rajoni i Madh ka 29 komuna. Këshilli rajonal përbëhet nga 41 politikanë të zgjedhur. Kryetari që nga 1 janari 2014 është Sophie Hæstorp Andersen. Ajo është anëtare e partisë politike Social Demokratët. Reforma u zbatua më 1 janar 2007. Detyra kryesore për rajonet daneze janë spitalet dhe kujdesi shëndetësor. Nuk duhet të ngatërrohet me Zonën Metropolitane të Kopenhagës dhe as me Rajonin Øresund. Për dallim nga qarqet (1970-2006) rajonet nuk janë komuna dhe kështu nuk lejohen të kenë stema, por vetëm logo, dhe nuk mund të "ndryshojnë paratë përreth" nga një zonë e shpenzimeve në një zonë tjetër të shpenzimeve, d.m.th., të përdorin para për çfarëdo qëllimi tjetër nga sa është thënë në mënyrë specifike, por duhet të paguajnë para që nuk përdoren më tepër sikurse departamentet ose agjensitë e qeverisë qendrore. Rajonet nuk vendosin asnjë taksë por financohen vetëm me grante.[1]

Komunat e rajonit Hovedstaden

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Komunat e rajonit Hovedstaden
Komunat e rajonit Hovedstaden

Rajoni i Madh i Danimarkës ka 29 komuna.

  1. ^ Den Store Danske Encyklopædi, article:Danmark, volume 4, page 542, illustration Landskabets dannelse

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Rajoni Hovedstaden


55°56.39′N 12°18′E / 55.93983°N 12.300°E / 55.93983; 12.300