Rakitje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rakitje
—  Qytet  —
Rakitje is located in Kroacia
Rakitje
Rakitje
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Zagreb
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.79°0′0″V 15.82°0′0″L / 45.79000°V 15.82000°L / 45.79000; 15.82000 (Rakitje)Koordinatat: 45.79°0′0″V 15.82°0′0″L / 45.79000°V 15.82000°L / 45.79000; 15.82000 (Rakitje)
Popullsia 2.266 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Rakitje (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë ZagrebKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2266 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2257 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2156 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.4%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Rakitje – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Zagreb