Rakka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rakka
الرقة
Qytet
noform
Pamje gjatë muzgut në Rakka
Vendndodhja
Rakka is located in Siria
Rakka
Rakka

Koordinatat: 35°57′00″V 39°01′00″L / 35.95000°V 39.01667°L / 35.95000; 39.01667

Administrimi
Shteti Flamuri Siria
Distrikti Distrikti Rakka
Kryetari i Bashkisë Ahmed Shehadeh Khalil
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,962 km2
 •  tokësore 640 km2
Lartësia 245 m (m.n.d.)
Popullsia 650 (2005) banorë
Dendësia 77 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal C5710
Prefiksi 22
Koordinatat 35° 57′ 00″ Veri

39° 01′ 00″ Lindje

Faqja Zyrtare www.esyria.sy

Rakka (Arabisht: الرقة) është qytet në Siri, ndodhet në verilindje të lumit Eufrat, rreth 205 kilometra në lindje të Aleppos. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2004, Rakka kishte 220,488 banorë, Rakka ishte qyteti i gjashtë më i madh në Siri.[1]

Gjatë Luftës civile në Siri, qyteti u okupua nga opozita siriane më 2013 dhe pastaj nga Daeshi, organizata ISIS e bëri qytetin si kryeqytetin e saj në Siri më 2014. Shumë ndërtesa të jo-sunnive u shkatërruan nga ISIS, përfshirë edhe xhaminë shiite Uvejs el-Karni.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2004 Census Data for ar-Raqqah nahiyah". Syrian Central Bureau of Statistics. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 tetor 2017. Marrë më 15 tetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gjithashtu edhe në Anglisht: "2004 Census Data". UN OCHA. Marrë më 15 tetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]