Rehoboth, Namibia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rehoboth
Khoekhoe: ǀAnes
Qytez
Pamje ajrore e Rehoboth (2017)
Pamje ajrore e Rehoboth (2017)
Rehoboth, Namibia is located in Earth
Rehoboth, Namibia (Earth)
Koordinatat: 23°19′S 17°05′E / 23.317°S 17.083°E / -23.317; 17.083
Vendi Namibia
RegjioniRegjioni Hardap
Zonat elektoraleRehoboth Urban West
Rehoboth Urban East
Sipërfaqja
 • Gjithsej639 km2 (247 sq mi)
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej28.843
 • Dendësia44,4/km2 (1,150/sq mi)
Zona kohoreUTC+2 (SAST)
KlimaBWh

Rehoboth është një qytet në Namibinë qendrore në veri të Tropikut të Bricjapit . E vendosur 90 kilometra (55 milje) në jug të kryeqytetit Namibian Windhoek, Rehoboth shtrihet në një pllajë me lartësi të lartë me disa burime natyrore me ujë të nxehtë. Ai merr reshje mesatare vjetore të pakta prej 240 millimetres (9.4 in), megjithëse në sezonin e shirave 2010/2011 një rekord 731 millimetres (28.8 in) janë matur. [1] Në vitin 2005, ajo kishte një popullsi prej 21,378 më vonë u rrit në 28,843 në 2011, sipas Regjistrimit të Popullsisë dhe Banesave Namibiane 2011.

Rehoboth kryqëzohet nga veriu në jug nga rruga nacionale B1, e cila shërben gjithashtu si kufi i dy zonave zgjedhore në qytet, Rehoboth Urban West dhe Rehoboth Urban East . Rehoboth është territori kryesor i komunitetit Baster i cili ende jeton sipas Ligjeve të tyre Atërore të cilat u miratuan në 1872. [2]

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rehoboth është i ndarë në tetë lagje, të quajtura blloqe. Pjesa më e vjetër e qytetit janë blloqet A, B dhe C, nga të cilat blloku B përmban shumicën e shërbimeve publike dhe dyqaneve. Blloku D është shtëpia e banorëve më të pasur të qytetit. Blloku E është lagjja më e varfër dhe fillimisht (nën Aparteid ) ishte caktuar për zezakët. Blloqet F, G dhe H janë lagjet më të reja.

Pajisjet publike përfshijnë një spital publik, shkolla fillore dhe të mesme dhe një gjykatë rrethi me magjistrat rezident. Diga Oanob, afërsisht gjashtë kilometra nga Rehoboth, e furnizon qytetin me ujë të freskët. Shumica e popullsisë përbëhet nga Basters .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pulla për Afrikën Jugperëndimore Gjermane me vulën postare Rehoboth 1901
Kai ǀGarub (titulli tradicional mbretëror [Leopardi i Madh]) Shefi Hans Eichab i Komunitetit Tradicional ǃAinîn të klanit ǂAixa (me rruaza bakri) të Shtëpisë së Madhe ǀGôakōsema nga linja mbretërore Garise.

Aborigjenët e Rehobothit dhe rrethinave të tij janë Sani (Haiǁom) dhe Damaras, i komunitetit tradicional ǃAinîn (ose më mirë Dama e ǃAib [aka ǀHūǃgaoben]), tani në dukje të zhdukur dhe ose shumë të asimiluar/të kultivuar. ǀGowanîn (Dune Damaras/ Damaras e Kalahari). [3] Ata erdhën për herë të parë në burimet e ujit të nxehtë pas rënies së kohezionit Damara në shekullin e 16-të dhe e quajtën vendin ǀGaoǁnāǀaus (Shatërvani i buallit që bie). ǃAinîn më vonë u vendosën përgjithmonë në ǃNawases 11 kilometres (7 mi) VL të Rehobothit në mesin e viteve 1700 nën sundimin e shefit Xomaǀkhāb (i treti në radhën e kronologjisë së kryeprijësve) rreth 1725- (1750). Komuniteti tradicional është sipas kornizës legjislative të Namibisë pas-pavarur, administrohet nga një autoritet tradicional (ǃAinîn Traditional Authority) nën mbretërimin e Shefit të Kai ǀGarub (titulli mbretëror- "Leopardi i Madh") Hans Eichab. [4] ǀGaoǁnāǀaus u riemërua më vonë ǀAnes (vendi i tymit) nga Kaiǁkhaun (Rooinasie Nama i ǃHoaxaǃnâs) i cili për një periudhë të shkurtër ishte vendosur atje përpara se të migronte në Hoachanas . "Tymi" i referohej avullit që ngrihej mbi burimet e ujit të nxehtë në mëngjeset e ftohta të dimrit. [5] ǀHūǃgaoben vendosi të vendoset në një distancë nga burimet e pasura me faunë të Rehoboth-it, në mënyrë që të mos përzënë lojërat që bredhin në vend.

Në 1845, klani ǁKhauǀgôan (Swartbooi) mbërriti nën udhëheqjen e Willem Swartbooi (ǃHuiseb ǂHaobemâb) dhe Franz Heinrich KleinschmidtShoqërisë Misionare Gjermane Rhenish. Kleinschmidt e quajti vendin Rehoboth atë vit dhe krijoi një stacion misioni Rhenish atje. [6] Në 1864, Nama e braktisi zonën si rezultat i një sulmi nga afrikanerët Orlam . [7] Rehoboth do të thotë "rrugë" [8] në hebraisht. Ardhja e ǀHôaǀaran (Oorlam Afrikaner) në ǀAeǁgams (Windhoek) në 1840 shënoi fillimin e grindjes ǀHôaǀaran-ǁKhauǀgôan (Oorlam Afrikaner-Swartbooi Nama). Kjo grindje zgjati nga 1840 deri në 1865, pasi Oorlam Afrikaner sulmoi Swartbooi Nama në Rehoboth në një përleshje të përgjakshme që rezultoi në ikjen e Swartbooi Namas në ǃAmaib në ǃOeǂgâb (rajoni Erongo). Zona Rehoboth ishte kryesisht e zhveshur, përveç Swartbooi Nama, të cilët ishin strehuar nga ǀHūǃgaoben.

Në 1870, Basters, të cilët kishin emigruar nga Kolonia e Kepit në 1868, u zhvendosën në territor dhe iu dha leja për t'u vendosur në Rehoboth [9] nga pjesëmarrësit e konferencës së paqes të Okahandja më 23 shtator 1870. Brenda pak vitesh, Basters ishin të lidhur ngushtë me qytetin e Rehoboth dhe u identifikuan si Rehoboth Basters ose Rehobothers. Popullsia u rrit me shpejtësi nga një numër fillestar prej 333 në 1870, 800 në 1874 dhe 1500 deri në 1885. Popullsia në rritje e Basterëve u vendos në zonat përreth, të cilat do të njiheshin si Rehoboth Gebiet .

Rehoboth në 1908

Në 1885, Baster Kaptein Hermanus van Wyk nënshkroi një "Traktatin e Mbrojtjes dhe Miqësisë" me Perandorinë Gjermane, i cili i lejoi atij të ruante një shkallë autonomie në këmbim të njohjes së sundimit kolonial. Marrëdhëniet midis Rehoboth-it dhe Gjermanisë mbetën të ngushta për më shumë se njëzet vjet, por në vitin 1914, pas shpërthimit të Luftës së Parë Botërore, përdorimi i gjermanëve të ushtarëve Baster për të ruajtur të burgosurit e Afrikës së Jugut - në kundërshtim me kushtet e regjistrimit të tyre - çoi në revoltë të armatosur. Forcat gjermane më pas sulmuan Rehobothin, kryen mizori kundër civilëve Baster dhe sulmuan refugjatët e vendosur në malin e Sam Khubis, por, megjithë sulmet e përsëritura dhe përdorimin e armëve superiore, nuk ishin në gjendje të shkatërronin pozicionin e Basters. Të nesërmen gjermanët u tërhoqën dhe komuniteti Baster i Rehoboth-it u lirua. [10]

Namibia u pushtua nga Afrika e Jugut në vitin 1915 dhe, dhjetë vjet më vonë, shpërtheu një rebelim i dytë në Rehoboth. Megjithatë, kjo revoltë u shemb kur forcat koloniale, të armatosura me mitralozë dhe të mbështetur nga dy avionë luftarakë, marshuan në qytet dhe arrestuan më shumë se 600 njerëz.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Administrativisht, Rehoboth klasifikohet si një qytet me këshillin e tij prej 7 individësh të zgjedhur. [11]

Zgjedhjet e autoriteteve lokale 2015 u fituan nga partia SWAPO e cila fitoi katër vende (4,519 vota), ndërsa Lëvizja e Bashkuar Popullore (UPM) fitoi tre vende (3,101 vota). [12] Zgjedhjet e autoriteteve lokale 2020 u fituan ngushtë nga Lëvizja e Popullit për Patokë (LPM) e sapoformuar, e cila shënoi mirë në të gjithë Hardapin. LPM-ja fitoi 2,468 vota dhe dy vende në këshillin e qytetit, e ndjekur nga SWAPO me dy vende dhe 2,322 vota. Shoqata lokale e Menaxhimit të Pavarur të Qytetit Rehoboth gjithashtu mori dy vende (1,523 vota), dhe vendi i mbetur shkoi në UPM (841 vota). [13]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti shërbehet nga stacioni hekurudhor Rehoboth . Ekziston edhe një brez privat uljeje për avionë të vegjël pranë digës Oanob . Në perëndim është Rezerva Natyrore Gamsberg .

Njerëz nga Rehoboth[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Menges, Werner (26 maj 2011). "Rainy season was one for the record books". The Namibian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2011.
 2. ^ Shiremo, Shampapi (31 mars 2012). "New Era - Hermanus van Wyk: The 'Biblical Moses' of the Rehoboth Baster Community". New Era (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2012. Marrë më 29 shtator 2019.
 3. ^ Dierks, Klaus (2002). Chronology of Namibian History – From Pre-Historical Times To Independent Namibia (në anglisht). Namibia: Namibia Scientific Society. ISBN 99916-40-10-X.
 4. ^ "In 1793, van Reenen met with Damara ' gatherers in the region of the present-day Rehoboth"- SOUTHERN NAMYBYA c.1780- c.1840 KHOIKHOI,.
 5. ^ Britz, Rudolf; Lang, Hartmut; Limpricht, Corenlia (1999). A Concise History of the Rehoboth Basters until 1990 (në anglisht). Rehoboth: Klaus Hess Publisher. fq. 12. ISBN 9991674713.
 6. ^ "Rehoboth, Namibia" (në anglisht). Namibia 1-on-1. Marrë më 21 shkurt 2011.
 7. ^ Dierks, Klaus. "Chronologie der namibischen Geschichte, 1864" [Chronology of Namibian History, 1864] (në gjermanisht). Klaus Dierks. Marrë më 21 shkurt 2011.
 8. ^ Britz, Rudolf; Lang, Hartmut; Limpricht, Corenlia (1999). A Concise History of the Rehoboth Basters until 1990 (në anglisht). Rehoboth: Klaus Hess Publisher. fq. 12. ISBN 9991674713.
 9. ^ Shiremo, Shampapi (26 maj 2011). "Hermanus van Wyk: The 'Biblical Moses' of the Rehoboth Baster Community". New Era (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2012.
 10. ^ "Sam Khubis" (në anglisht). rehobothbasters.com. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2012. Marrë më 25 prill 2012.
 11. ^ "Know Your Local Authority". Election Watch (në anglisht). Nr. 3. Institute for Public Policy Research. 2015. fq. 4.
 12. ^ "Local elections results" (në anglisht). Electoral Commission of Namibia. 28 nëntor 2015. fq. 3. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2015.
 13. ^ "2020 Local Authority Elections Results and Allocation of Seats" (PDF) (në anglisht). Electoral Commission of Namibia. 29 nëntor 2020. fq. 3. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 janar 2021. Marrë më 3 dhjetor 2020.

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]