Reiz Malile

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Reis Malile
Skeda:Reiz Malile.JPG
Ministër i Punëve të Jashtme
15 qershor 1982 – 21 shkurt 1991
Paraardhësi: Nesti Nase
Pasardhësi: Muhamet Kapllani
Të dhënat personale
Lindi më: 12 gusht 1924
Lindi në: Gjirokastër, Principata e Shqipërisë
Vdiq më: 6 mars 2003
Vdiq në: Tiranë, Shqipëri
Kombësia: shqiptar
Profesioni: diplomat, nëpunës

Reiz Malile (Gjirokastër, 12 gusht 1924 - 6 mars 2003) ka qenë partizan, diplomat karriere dhe ministër i shtetit shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Gjirokastër më 12 gusht 1924, familja e tij u vendos në Vlorë kur ai ishte ende i vogël. Arsimin fillor e kreu në Vlorë. Më pas vazhdoi Liceun Francez të Korçës. Pas pushtimit fashist të Shqipërisë mori pjesë në demonstratën e madhe antifashiste organizuar në Korçë në nëntor 1942, ku u plagos e për disa muaj u burgos në Korçë. Pas kësaj u kthye në Vlorë ku mori pjesë fillimisht në njësitet guerile, e më pas u inkuadrua në formacionet e tjera luftarake në Brigadën V Sulmuese, nga partizan i thjeshtë deri në komisar i Divizionit V Sulmues.

Pasi u çlirua Shqipëria, Reis Malile luftoi në Kosovë dhe në territoret e Jugosllavisë deri në Vishegrad. Menjëherë pas luftës kreu studimet e larta për histori. Ndërsa në janar 1949 u caktua në MPJ”. Ishte Ministër i Punëve të Jashtme i Shqipërisë gjatë periudhës 1982 - 1991.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]