René Higuita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
René Higuita
René Higuita, 2007.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëJosé René Higuita Zapata
Data e lindjes27 gusht 1966
Vendi i lindjesMedellín, Kolumbia
Gjatësia1,76 m (5 ft 9+12 in)
PozicioniPortier
Informacionet për klubin
Klubi aktualAl-Nassr FC (trajner i portierit)
Karriera në rini
Millonarios F.C.
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1985Millonarios F.C.16(7)
1986–1992Atlético Nacional112(1)
1992Real Valladolid15(2)
1993–1997Atlético Nacional69(1)
1997–1998Tiburones Rojos de Veracruz30(2)
1999–2000Independiente Medellín20(11)
2000–2001Real Cartagena21(0)
2001–2002Junior F.C.4(0)
2002–2003Deportivo Pereira13(0)
2004S.D. Aucas35(3)
2005Bajo Cauca13(1)
2007Asociación Civil Deportivo Lara10(5)
2008Leones F.C.10(3)
2008–2010Deportivo Pereira12(5)
Gjithsej380(41)
Ekipi kombëtar
1987–1999Kolumbia[1]68(3)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

José René Higuita Zapata (lindi më 27 gusht 1966) ishte futbollistë kolumbianë i cili ka luajtur si portier. IFFHS e ka radhitur Higuitën si protieri i tetë më i mirë në historinë e Amerikës Jugore.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

René Higuita ka luajtur më së shumti në skuadrën kolumbiane Atlético Nacional, ku ndihmoi skuadrën për ta fituar Ligën Kolumbiane.

Në vitin 2007, Higuita nënshkroi kontratë për klubin ASD Lara.[2] Në janar 2008, ai nënshkroi kontratë për klubin Leones. Në qershor 2008, ai nënshkroi për klubin Deportivo Pereira dhe doli në pension në janar 2010.[3][4]

Higuita ka luajtur poashtu edhe në kombëtaren kolumbiane dhe u bë i njohur për golat e shënuar direkt nga goditja nga këndi poashtu edhe në penalltia.

Ai ka shprehur dëshirën për tu bërë trajner i kombëtares kolumbiane. Në dhjetor 2008, ai e morri punën si trajner i portierit në klubin spanjoll Real Valladolid.[5]

Më 12 janar 2012, ai u trajner i portierit në skuadrën arabe Al-Nassr FC.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është i martuar me Magnolia, me të cilën ka tre fëmijë, Andrés, Pamela dhe Wilfred. Ai ka edhe një vajzë nga martesa e kaluar.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "RSSSF". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Higuita returns to football[lidhje e vdekur]
  3. ^ "Tormann René Higuita geht nicht mehr auf Torjagd". Kleinezeitung.at. 19 janar 2010. Marrë më 2014-06-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Tim Vickery. "The legacy of Rene Higuita". Bbc.co.uk. Marrë më 2014-06-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "René Higuita, nuevo preparador de porteros en". Elvalladolid.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 shtator 2009. Marrë më 2014-06-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]