Jump to content

Reshid Riza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muhammed Reshid Riza 1315 Hixhri / 1897 Gregorian

Muhamed Reshid Riza (arabisht: Muhammad Rashid Rida) ishte një alim, reformator, teolog dhe muxhadid i shquar synit osman me prejardhje siriane.

Si një dijetar i shquar që bëri thirrje për ringjalljen e shkencave të hadithit dhe një ithëtarë i krijimit të Kalifatit Islam në epokën moderne, Riza dënoi rrymat në rritje të sekularizmit dhe nacionalizmit në gjithë botën islame pas heqjes së Kalifatit Osman dhe bëri thirrje për një program global të Rilindjes Islame për të rivendosur një Kalifat Islam.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Language: A Study of the Fatwa by Rashid Rida on the Translation of the Qur'an tek Wayback Machine (arkivuar 19 tetor 2007)
  • "Rashid Rida". Les clés du Moyen-Orient (në frëngjisht). 5 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2022.
  • "Rashid Rida". Britannica (në anglisht). Britannica.

Stampa:Speakers of the Parliament of Syria