Revin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Revin
Komunë
noform
Pamje nga Revin
Stema_figura
Vendndodhja
Revin is located in Franca
Revin
Revin
49°56′33″V 4°38′19″L / 49.9425°V 4.6386111111111°L / 49.9425; 4.6386111111111Koordinatat: 49°56′33″V 4°38′19″L / 49.9425°V 4.6386111111111°L / 49.9425; 4.6386111111111
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Grand Est
Departamenti Ardennes
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 38.42 km2
Popullsia 6783 banorë
Dendësia 177 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 08500
INSEE 08363
Faqja Zyrtare http://www.ville-revin.fr


Revin është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Ardennesrajonit Grand Est. Revin ka një popullsi prej 6783 banorë dhe sipërfaqe 38.42 km², me një dendësi prej 177 banor/km².

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 1962 1975 1990 1999 2004 2009 2014
Popullsia 11.244 11.607 9.371 8.963 8.089 7.236 6.586

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Revin – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale