Richmond (Kolumbia Britanike)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Richmond (kthjellim).


Richmond
City of Richmond
—  qytet (city)  —
Pamje nga Richmond (Kolumbia Britanike)
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kolumbia Britanike
Ndarja statistikore Distrikti rajonal i Vankuverit të Madh
Kryebashkiaku Malcolm Brodie
Statistika dhe Territori
Koordinatat 49°10′00″V 123°08′00″P / 49.1666°V 123.1333°P / 49.1666; -123.1333 (Richmond)Koordinatat: 49°10′00″V 123°08′00″P / 49.1666°V 123.1333°P / 49.1666; -123.1333 (Richmond)
Lartësia 0-12 m (n.n.d)
Sipërfaqja 129,67 km2
Popullsia 174.471 banorë 2006
Dendësia 1.345,5 banorë/km2
Prefiksi 604, 778
Kodi Postar V6V-V6Y, V7A-V7E
Vendndodhja
Richmond is located in Kanadaja
Richmond
Richmond
Richmond – harta_foto
www.richmond.ca/

Richmond është një qytet (city) në Provincën Kolumbia Britanike, Kanada. Komuna ka një sipërfaqe 129.67 km² dhe popullsi 174471 banorë[1].

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Richmond – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në Kolumbia Britanike