Roberta Williams

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Roberta Williams
U lind në16 Shkurt 1953 (64 vjeç)
ProfesioniDizajnuese e lojërave Video, Autore e Video Games
Njohur përKing's Quest
Bashkëshorti/jaKen Williams
Fëmijë2; D.J. and Chris Williams

Roberta Williams (lindur më 16 shkurt të vitit 1953) është një dizajner amerikane e lojërave të videove, shkrimtare dhe një bashkë-themeluese e Sierra On-Line (i njohur më vonë si Sierra Entertainment), i cili zhvilloi ndeshjen e parë ndërsa jetonte në Simi Valley të Kalifornisë. Ajo është më e famshme për punën e saj në fushën e lojërave të aventurës grafike me tituj të tillë si Mystery House, King's Quest series dhe Phantasmagoria. Ajo është e martuar me Ken Williams dhe ka dalë në pension nga karriera e saj në vitin 1999. Roberta Williams është një nga projektueset më të fuqishme të lojërave të viteve 1980 dhe 1990,[1][2] dhe është kredituar me krijimin e zhanrit grafik të aventurës.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitet 1980 dhe 1990, Roberta dhe burri i saj, Ken Williams, ishin figura drejtuese në zhvillimin e lojërave të aventurës grafike.[3] Në vitin 1980, ata themeluan kompaninë On-Line Systems, që më vonë u bë Sierra On-Line. Titulli i parë Williams ishte Mystery House (1980), loja e parë grafike e aventurës.[4][5]Titulli i dytë, Wizard dhe Princess (1980), shtoi grafikë me ngjyra.[6] Por suksesi i parë serioz ishte serija e King's Quest, e cila paraqiste një "botë të madhe shtrirë" që mund të eksplorohej nga lojtarët. [4] Pas kësaj, Roberta Williams ka projektuar tituj të tillë si "Mixed-Up Mother Goose" (1987), "The Colonel's Bequest" (1989) dhe "Fantasma" (1995), e cila ishte e para në karrierën e saj për t'u zhvilluar në teknologjinë video të lëvizjes. 5] Fantazmagoria shfaqte skena ekstreme dhe skena përdhunuese. Loja ka marrë komente të përziera.[7] Megjithëse Sierra u shit në vitin 1996, kreditë e prodhimit Williams datojnë në vitin 1999, kur ajo u tërhoq nga Sierra On-Line.[8] Roberta paraqiti për mbulesën e lojës Adventure Softporn nga Chuck Benton, botuar nga On-line Systems. [9] Ajo gjithashtu paraqiti shumë më vonë me fëmijët e saj si Nënë Goose për fotografinë e mbuluar të Mixed-Up Mother Goose. Sekuenca e fundit e Leisure Suit Larry 3 e karakterizon atë si një karakter në lojë.[9]

Që nga dalja në pension në vitin 1999 (deklaruar në atë kohë për të qenë "sabbatical"[10]), ajo ka qëndruar larg syrit publik dhe rrallë jep intervista për të folur për të kaluarën e saj me Sierra On-Line. Megjithatë, në një intervistë për vitin 2006, ajo pranoi se loja e preferuar e saj, ajo e krijuar, ishte Fantazmagoria dhe jo kërkimi i Mbretit: "Po të marr vetëm një lojë, do të marr Phantasmagoria, pasi unë kënaqesha duke punuar në mënyrë të pafund dhe ishte shumë sfiduese dhe unë dua që të sfidohem!) Megjithatë, në zemrën time, gjithmonë do ta dua seriën e Mbretit të Kërkimit dhe, sidomos, kërkimin e Mbretit, pasi që ishte loja që vërtet 'bëri' Sierra On-Line '[11]

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si një fëmijë i ndrojtur Roberta ishte e njohur të kishte një imagjinatë të egër ndryshe nga shumica e fëmijëve, ajo do të bënte histori të hollësishme, të cilat ajo i quajti "filma" të saj dhe i përdorte për të argëtuar familjen e saj. Më vonë në shkollën e mesme, ajo u takua me burrin e saj të ardhshëm, Ken Williams, në moshën 17 vjeçare. Në biografinë e Petter Holmberg ai ndan historinë e çiftit rreth asaj se si u takuan Roberta dhe Ken. Petter thotë: "Ajo ishte duke takuar një mik të tij dhe dy muaj pas një datë të dyfishtë, ku ata kishin takuar të dy, Ken e papritur e thërriti atë dhe e ftoi të dilnin bashkë: Roberta nuk ishte shumë e impresionuar me të në fillim, ishte i turpshëm dhe i pasigurt , por njëkohësisht, por edhe shumë herë i ndezur, i kërkoi asaj të qëndronte i qëndrueshëm javën e parë, por duhej pak kohë, por në një moment Roberta papritmas e kuptoi se ishte shumë inteligjent dhe shumë ndryshe nga djemtë e tjerë që kishte. donin që ata të kishin një angazhim të përhershëm dhe u martuan kur Roberta ishte vetëm 19 vjeç "[12] më 4 nëntor të vtiti 1972.[13] Ata kanë dy fëmijë, D.J. (lindur në vitin 1973) dhe Chris (lindur në vitin 1979). Familja Williams tani ka shtëpi në Seattle, Francë dhe Meksikë dhe ata kalojnë shumicën e kohës duke udhëtuar në vende të reja dhe emocionuese në jahtin e tyre familjar.[14]

Lojërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mystery House (1980)
 • Wizard and the Princess (1980)
 • Mission Asteroid (1981)
 • Time Zone (1982)
 • The Dark Crystal (1983)
 • King's Quest I: Quest for the Crown (1984)
 • Mickey's Space Adventure (1984)
 • King's Quest II: Romancing the Throne (1985)
 • King's Quest III: To Heir Is Human (1986)
 • King's Quest IV: The Perils of Rosella (1988)
 • Mixed-Up Mother Goose (1987)
 • Laura Bow: The Colonel's Bequest (1989)
 • King's Quest V: Absence Makes the Heart Go Yonder! (1990)
 • King's Quest 1: Quest for the Crown (Remake) (1990)
 • Mixed-Up Mother Goose Multimedia (1990)
 • Laura Bow in The Dagger of Amon Ra (1992)
 • King's Quest VI: Heir Today, Gone Tomorrow (1992)
 • King's Quest VII: The Princeless Bride (1994)
 • Mixed-Up Mother Goose Deluxe (1994)
 • Phantasmagoria (1995)
 • Shivers (video game) (1995)
 • King's Quest: Mask of Eternity (1998)
 • Odd Manor (2014)[15]

Çmimr[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Industry Icon Award (2014)[14]

Referencea[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Computer Gaming World – Hall of Fame". Computer Gaming World. Marrë më 6 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "75 Power Players". Next Generation. Imagine Media (11): 53–54. nëntor 1995. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Ken Williams & Roberta Williams". IGN. News Corporation. Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2012. Marrë më 2012-02-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Roberta Williams". Allgame. Rovi Corporation. Marrë më 2012-02-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Mystery House and Sierra On-Line". The Dot Eaters. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2018. Marrë më 2012-02-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Moss, Richard (26 janar 2011). "A truly graphic adventure: the 25-year rise and fall of a beloved genre". Ars Technica. Condé Nast Publications. Marrë më 2012-02-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Roberta Williams' Phantasmagoria". GameRankings. CBS Interactive. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2011. Marrë më 2012-02-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Kuchera, Ben (18 korrik 2006). "Roberta Williams: After King's Quest, where did she go?". Ars Technica. Condé Nast Publications. Marrë më 2012-02-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ House, Michael L. "Leisure Suit Larry 3: Passionate Patti in Pursuit of the Pulsating Pectorals". Allgame. Rovi Corporation. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2014. Marrë më 2012-02-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Roberta Williams Interview". Gamer's Depot. 1999. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 1999. Marrë më 14 prill 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Jong, Philip (16 korrik 2006). "Roberta Williams Interview". Adventure Classic Gaming. Marrë më 14 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Holmberg, Petter. "A Roberta Williams Biography". Oocities. Marrë më 2 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Roberta Williams". Sierra Gamers. Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2011. Marrë më 2012-02-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ a b "Where are they now?". Choicest Games. Marrë më 2 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Legendary King's Quest designer Roberta Williams working on Facebook's Odd Manor". Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2014. Marrë më 6 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]