Roberto Anzolin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Roberto Anzolin
Roberto Anzolin, Juventus 1961-62.jpg
Të dhënat personale
Data e lindjes18 prill 1938
Vendi i lindjesValdagno, Italia
Data e vdekjes6 tetor 2017
Gjatësia1,76 m (5 ft 9+12 in)
PozicioniPortier
Karriera në rini
???-1959Trissino-Valdagno
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1956–1959Flamuri Trissino-Valdagno86(84)
1959–1961Flamuri Palermo71(66)
1961–1970Flamuri Juventus230(195)
1970–1971Flamuri Atlanta36(22)
1971–1973Flamuri Vicenza Calcio12(9+)
1973–1975Flamuri Monza66(?)
1975–1976Flamuri Riccino30(?)
1976–1978Flamuri Juniorcasale58(?)
1984–1985Flamuri Trissino-Valdagno26(4)
Ekipi kombëtar
1966Italia1(0)
Ekipet e menaxhuara
1980-1981U.S Benacense 1905 Riva
1981-1982Pro Gorizia
1982-1983Belluno
???Chiampo
1996-1997Valdagno
1998-???Valdagno
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Roberto Anzolin (18 prill 1938 – 6 tetor 2017)[1] ishte futbollistë italianë i cili luante si portier. Ai u konsiderua si portieri më i mirë gjatë kohës së tij. Ai përfaqësoi kombëtaren italiane dhe ishte anëtarë i skuadrës italiane në Kampionatin Botëror 1966.[2][3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Morto Anzolin, portiere della Juve per 9 anni
  2. ^ "Roberto ANZOLIN". Il Pallone Racconta. Marrë më 2 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Stefano Bedeschi (18 prill 2013). "Gli eroi in bianconero: Roberto ANZOLIN". Tutto Juve. Marrë më 5 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)