Roermond

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Roermond (kthjellim).


Roermond
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Roermond until 2010.svg
Pamje nga Roermond

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Limburgu – stema Limburgu
Kryeqëndra Roermond
Statistika dhe Territori
Koordinatat 51°11′24″V 5°59′28″L / 51.19°V 5.991111°L / 51.19; 5.991111 (Roermond)Koordinatat: 51°11′24″V 5°59′28″L / 51.19°V 5.991111°L / 51.19; 5.991111 (Roermond)
Sipërfaqja 71,19 km2
Popullsia 55.857 banorë 2011
Dendësia 784,62 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0475
Kodi Postar 6040-6049, 6070-6071
Kodi statistikor 0957
Vendndodhja
Roermond is located in Hollandë
Roermond
Roermond
Roermond – harta_foto
www.roermond.nl

Roermond është një komunë në provincën LimburguHolandë me sipërfaqe 71.19 km² dhe popullsi 55857 banorë[1]. Roermond është kryeqendra e komunës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Provinca Limburgu