Limburgu (Holandë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Limburgu)
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Limburgu (kthjellim).


Limburgu
Limburg
—  provincë  —
stema_figuraFlag of Limburg.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Kryeqëndra Maastricht
Komisari i Mbretëreshës Theo Bovens
Statistika dhe Territori
Koordinatat 50°50′59″V 5°41′35″L / 50.849722°V 5.693056°L / 50.849722; 5.693056 (Limburgu)Koordinatat: 50°50′59″V 5°41′35″L / 50.849722°V 5.693056°L / 50.849722; 5.693056 (Limburgu)
Sipërfaqja 2.209,22 km2
Popullsia 1.122.960 banorë 2011
Dendësia 508,31 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 1839
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NL-LI

Limburgu – Vendndodhja

www.limburg.nl

Limburgu është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 2209.22 km² dhe popullsi 1122960 banorë[1]. Maastricht është kryeqendra e provincës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]