Jump to content

Romain Rolland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Romain Rolland
U lind më29 janar 1866
Clamecy, Franca
Vdiq më30 dhjetor 1944
Vezelay Francë
KombësiaFranceze

Romain Rolland (Clamecy, 29 janar 1866 - Vezelay, 30 dhjetor 1944), romansier, dramaturg dhe muzikolog francez.

Ka shkruar shumë punime për muzikë dhe muzicientë, ndërsa në qendër të interesit të tij ishte Ludwig van Beethoven. Ka shkruar romane biografike për njerëz të njohur. Me acarimin e ngjarjeve politike në Evropë, më shumë anon kah e majta dhe deklaron se është përkrahës i komunizmit. Ka lënë një korespodencë të madhe me Tolstojin, Gandhin, Gorkin, Rilken, Zweigun dhe shumë bashëkohanikë të famshëm. Është fitues i Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 1915.

  • "Muzicientët e së kaluarës"
  • "Jeta e Beethovenit"
  • "Tolstoji"
  • "Jean Christophe"
  • "Zemra e thyer"

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Romain Rolland – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale