Romain Rolland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Romain Rolland Nobel prize medal.svg
Romain Rolland.jpg
Ditëlindja:29 janar 1866
Vendlindja:Clamecy,Franca Franca
Ditëvdekja:30 dhjetor 1944
Vendvdekja:Vezelay Francë
Kombësia:Franceze

Romain Rolland (Clamecy, 29 janar 1866 - Vezelay, 30 dhjetor 1944), romansier, dramaturg dhe muzikolog francez.

Ka shkruar shumë punime për muzikë dhe muzicientë, ndërsa në qendër të interesit të tij ishte Ludwig van Beethoven. Ka shkruar romane biografike për njerëz të njohur. Me acarimin e ngjarjeve politike në Evropë, më shumë anon kah e majta dhe deklaron se është përkrahës i komunizmit. Ka lënë një korespodencë të madhe me Tolstojin, Gandhin, Gorkin, Rilken, Zweigun dhe shumë bashëkohanikë të famshëm. Është fitues i Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 1915.

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Muzicientët e së kaluarës"
  • "Jeta e Beethovenit"
  • "Tolstoji"
  • "Jean Christophe"
  • "Zemra e thyer"

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Romain Rolland – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale