Roman Abrahamoviç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Roman Arkadyevich Abrahamovic (rusisht:Рома́н Арка́дьевич Абрамо́вич) ka lindur më 24 tetor 1966[1] është biznesmen,investitor dhe politikan Rusë, Si dhe nje nga biznesment më të pasurë në Rusi gjithastu Roman njihet si pronar i disa kompanive multi-miliardere dhe aksionar i Gazpromit dhe pronar i firmes investitore Millhouse Capital dhe pronar i klubit te futbollit anglez Chelsea F.C..

Roman Abramovich

Sipas revesites se njohur Forbes pasuria tij neto nr vitin 2015 kap vleren pre 9,1 miliardë dollareve amerikan[2] Ai është personi 12 më i pasurë në Rusi dhe 137 ne botë

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roman Abrahamoviç ka lindur më 24 tetor 1966 në SaratovBashkimit Sovjetik (tani Rusia) ai ka lindur në një familje hebraike[3][4]

Karriera Biznesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillet e punes si Biznesmen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suksesi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chelsea FC[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mardhëniet me Vladimir Putin dhe biznismenët e tjerë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta Private dhe Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2015. Marrë më 3 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ http://www.forbes.com/profile/roman-abramovich/?list=billionaires
  3. ^ http://www.isjewish.com/roman_abramovich/
  4. ^ http://jewishbusinessnews.com/2015/04/13/is-billioniare-roman-abramovich-planning-aliyah/