Romanovët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shtëpia e Romanoff.

Shtëpia e Romanov (e transliteruar gjithashtu si Romanoff; rusisht: Romanovy) ishte shtëpia mbretërore perandorake e Rusisë nga viti 1613 deri në 1917. Ata arritën famë pasi Anastasia Romanovna u martua me Ivanin e Tmerrshëm, carin e parë të kurorëzuar të gjithë Rusisë. Nikolla II dhe familja e tij e ngushtë u ekzekutuan në 1918, por ka ende pasardhës të gjallë.

Shtëpia përbëhej nga djem në Rusi (grada më e lartë në fisnikërinë ruse në atë kohë) nën dinastinë mbretërore Rurik, e cila u zhduk pas vdekjes së Feodorit I në 1598. Koha e Telasheve, e shkaktuar nga kriza e trashëgimisë rezultuese, pa disa pretendues dhe mashtrues pretendonin për fronin rus gjatë pushtimit polak. Më 21 shkurt 1613, parlamenti rus zgjodhi Michael Romanov si car, duke vendosur Romanovët si dinastinë e dytë mbretëruese të Rusisë.

Nipi i Michael, Pjetri I, i cili mori titullin perandor dhe shpalli Perandorinë Ruse në 1721, e shndërroi vendin në një fuqi të madhe përmes një sërë luftërash dhe reformash. Linja e drejtpërdrejtë mashkullore e Romanovëve përfundoi kur Elizabeth vdiq pa fëmijë në 1762. Si rezultat, nipi i saj Peter III, një anëtar agnatik i Shtëpisë së Holstein-Gottorp (një degë kadete e Shtëpisë gjermane të Oldenburgut që mbretëronte në Danimarkë), u ngjit në fron dhe mori emrin e shtëpisë së nënës së tij Romanov.[1] Të njohur zyrtarisht si anëtarë të Shtëpisë së Romanovëve, pasardhësit pas Elizabeth nganjëherë quhen Holstein-Gottorp-Romanov.[2]

Abdikimi i Nikollës II më 15 mars [O.S. 2 mars] 1917 si rezultat i Revolucionit të Shkurtit i dha fund 304 viteve të sundimit të Romanovëve dhe çoi në krijimin e Republikës Ruse nën Qeverinë e Përkohshme Ruse në fillim të Luftës Civile Ruse të 1917-1922. Në vitin 1918, bolshevikët urdhëruan ekzekutimin e Nikollës II dhe familjes së tij. Nga 65 anëtarët e Dhomës së Romanovit, 47 të mbijetuar shkuan në mërgim jashtë vendit.[3] Në vitin 1924, Duka i Madh Kirill Vladimirovich, pasardhësi i vjetër i mbijetuar i linjës mashkullore i Aleksandrit II të Rusisë nga primarja, pretendoi kryesimin e Shtëpisë Perandorake të Rusisë që nuk ekzistonte.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Montgomery-Massingberd, Hugh. "Burke's Royal Families of the World: Volume I Europe & Latin America, 1977, pp. 460–476. ISBN 0-85011-023-8
  2. ^ "Просмотр документа – dlib.rsl.ru". rsl.ru. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Isaeva, Ksenia (25 mars 2015). "Dmitri Romanov: Immigration, friendship with Coco Chanel, the Olympics". Marrë më 30 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)