Rosa e egër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rosa e egër (Anser anser) është një specie e patës së madhe në familjen e shpendëve ujorë Anatidae dhe llojet e llojit të gjinisë Anser. Ka pupla gri dhe të bardha me njolla dhe shirita dhe sqep portokalli dhe këmbë rozë. Një zog i madh, ai mat mes 74 and 91 centimetres (29 and 36 in) në gjatësi, me një peshë mesatare prej 3.3 kilograms (7.3 lb). Shpërndarja e tij është e përhapur, me zogjtë nga veriu i vargut të tij në Evropë dhe Azi që migrojnë në jug për të kaluar dimrin në vende më të ngrohta. Speciesshtë lloji i llojit të gjinisë Anser dhe është paraardhësi i shumicës së racave të patave shtëpiake, të zbutura të paktën që në 1360 para Krishtit. Emri i gjinisë vjen nga anser, latinishtja për "patë".[1]

Rosat e egra udhëtojnë në tokat e tyre të mbarështimit verior në pranverë, duke u fole në tokat e thata, në moçale, rreth liqeneve dhe në ishujt bregdetarë. Ata normalisht çiftëzohen për jetën dhe folezojnë në tokë midis bimësisë. Vendoset një tufë prej tre deri në pesë vezë; femra inkubon vezët dhe të dy prindërit mbrojnë dhe rritin të vegjlit. Zogjtë qëndrojnë së bashku si një grup familjar, duke migruar në jug në vjeshtë si pjesë e një tufe dhe duke u ndarë vitin tjetër. Gjatë dimrit ata zënë habitate gjysmë-ujore, grykëderdhje, këneta dhe fusha të përmbytura, duke u ushqyer me bar dhe shpesh duke konsumuar prodhime bujqësore. Disa popullata, të tilla si ato në Anglinë jugore dhe në zonat urbane në të gjithë gamën e specieve, janë kryesisht banorë dhe zënë të njëjtën zonë gjatë gjithë vitit.

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anser anser, rosa e egër, është një anëtar i familjes së shpendëve të ujit Anatidae. Ajo u përshkrua për herë të parë nga natyralisti suedez Karl Lineu në 1758 si Anas anser, por u transferua dy vjet më vonë në gjininë e re Anser, e ngritur nga zoologu francez Mathurin Jacques Brisson, ku është lloji i tipit. Dy nënlloje njihen; A. a. anser, patë greylag perëndimore, e cila shumohet në Islandë dhe Evropën veriore dhe qendrore; A. a. rubrirostris, patë greylag lindore, e cila shumohet në Rumani, Turqi dhe Rusi në lindje deri në Kinën verilindore. Të dy nënspeciet ndërthuren aty ku takohen vargjet e tyre. Greylag patë ndonjëherë hibridizohet me specie të tjera të patë, duke përfshirë patë Barnacle (Branta leucopsis) dhe patë Kanadez (Branta canadensis), dhe herë pas here me mjellmë memec (Cygnus olor). Pata greylag ishte një nga kafshët e para që u zbut; kjo ndodhi të paktën 3.000 vjet më parë në Egjiptin e Lashtë, nënspeciet vendase njiheshin si A. a. domesticus.[2] Meqenëse pata shtëpiake është një nënlloje e patës së zezë, ata janë në gjendje të ndërthuren, me pasardhësit që ndajnë karakteristikat e zogjve të egër dhe atyre shtëpiak.

Përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koka e një të rrituri.

Rosa e egër është më e madhja dhe më e rëndë e patave gri të gjinisë Anser, por është më e lehtë dhe e shkathët se e afërmja e saj shtëpiake. Ajo ka një trup të kalbur, të rëndë, një qafë të trashë dhe të gjatë dhe një kokë të madhe. Ka këmbë dhe këmbë rozë, dhe një faturë portokalli ose rozë me një gozhdë të bardhë ose kafe (material me brirë të fortë në majë të mandibulës së sipërme). Isshtë 74 to 91 centimetres (29 to 36 in) gjatë me një gjatësi krahu prej 41.2 to 48 centimetres (16.2 to 18.9 in) Ka bisht 6.2 to 6.9 centimetres (2.4 to 2.7 in), një faturë prej 6.4 to 6.9 centimetres (2.5 to 2.7 in) gjatë, dhe një tarsus prej 7.1 to 9.3 centimetres (2.8 to 3.7 in) Peshon 2.16 to 4.56 kilograms (4.8 to 10.1 lb), me një peshë mesatare prej rreth 3.3 kilograms (7.3 lb) . Hapësira e krahëve është 147 to 180 centimetres (58 to 71 in). Meshkujt janë përgjithësisht më të mëdhenj se femrat, me dimorfizmin seksual më të theksuar në nënspeciet lindore rubirostris, e cila është më e madhe se mesatarja e nënspecieve të nominuara.

Tre hibride të zbutura të patave greylag në Lagunën Koutavos, Kefalonia, Greqi.
Tre roset e egri lindore ( A. a. Rubrirostris ) në Parkun Kombëtar Keoladeo në Rajasthan, Indi.


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jobling, James A (2010). The Helm Dictionary of Scientific Bird Names (në anglisht). London: Christopher Helm. fq. 48. ISBN 978-1-4081-2501-4.
  2. ^ Hugo, Susanne (2002). "Chapter 1: Origins and Breeds of Domestic Geese". përmbledhur nga Buckland, Roger; Guy, Gérard (red.). Geese: the underestimated species (në anglisht). FAO Agriculture Department. ISSN 0254-6019. {{cite book}}: Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)

 

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]