Roy Chipolina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Roy Chipolina
Roy Chipolina vs. Estonia.jpg
Chipolina me Gjibraltarin në vitin 2014
Të dhënat personale
Data e lindjes (1983-01-20) 20 Janar 1983 (37 vjeç)
Vendi i lindjesGjibraltar
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualLincoln
Numri14
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2006–Lincoln
Ekipi kombëtar
2013–Gjibraltari11(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 6 qershor 2014

Roy Chipolina (lindur më 20 janar 1983) është një futbollist gjibraltaras i cili luan si mbrojtës me skuadrën gjibraltarase LincolnGjibraltar Premier Division dhe me kombëtaren gjibraltarase, ku ai është aktualisht kapiteni dhe golashënuasi më i mirë i saj.[1]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chipolina ka luajtur me skuadrën gjibraltarase Lincoln në ligën e parë të vendit që nga viti 2006.[2]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chipolina bëri debutimin e tij me kombëtaren më 19 nëntor 2013 në barazimin 0–0 kundër Sllovakisë,[3] ndeshja e parë e Gjibraltarit që nga koha kur u pranua nga UEFA.[4] Chipolina shënoi golin e parë zyrtar të Gjibraltarit në UEFA në ndeshjen e tyre të dytë zyrtare, ku ata u mposhtën 4–1 nga Ishujt Faroe më 1 mars 2014 në stadiumin Victoria.[5]

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 1 March 2014 Stadiumi Victoria, Gjibraltar Flamuri Ishujt Faroe 1–0 1–4 Ndeshje Miqësore

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja gjibraltarase
Viti Ndsh Gola
2013 1 0
2014 4 1
Gjithsej 5 1

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lincoln

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Interview #3 (January 2013) – Gibraltar captain Roy Chipolina". nonfifafootball.blogspot.com. Marrë më 4 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "NFT Profile". National Football Teams. Marrë më 4 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Gibraltar 0-0 Slovakia – extended match report". http://footballgibraltar.wordpress.com/. Marrë më 21 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Lidhje e jashtme në |work= (Ndihmë!)
  4. ^ "Gibraltar hold Slovakia in maiden international". www.uefa.com. Marrë më 21 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Gibraltar 1-4 Faroe Islands". Football Gibraltar. Marrë më 3 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]