Roza Güclü Hedin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Roza Güclü Hedin
Roza Güclü Hedin.jpg
Anëtare e Parlamentit Suedezë
2010 –
Të dhënat personale
Lindi më: 28 nëntor 1982
Lindi në: Uppsala, Suedi
Profesioni: Sociologe
Partia politike: Partia Sociale Demokratike Suedeze

Roza Güclü Hedin (lindi më 28 nëntor 1982) është sociologe dhe anëtare e Parlamentit të Suedisë që nga zgjedhjet e vitit 2010. Ajo jeton në Falun dhe e përfaqëson qarkun Dalarna në parlamentin suedezë.

Ajo ishte 23 vjeçare kur u zgjodh në këshillin komunal të Falunit dhe u zgjodh anëtare e parlamentit kur ishte 27 vjeçare.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ka prejardhje kurde/turke. Ajo u rrit në Gottsunda, një lagje në Uppsala ku jetoi këtu nëntë vite. Familja e saj pastaj u zhvendosën në Hedemora. Zhvendosja e prindërve të saj nga Turqia në Suedi ishte për qëllime politike. Babai i saj është kurd, ndërsa nëna e saj është turke.