Jump to content

Roza Shanina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Roza Georgiyevna Shanina[1] (rusisht: Ро́за Гео́ргиевна Ша́нина, 3 prill 1924 – 28 janar 1945[2]) ishte snajpere sovjetike gjatë Luftës së Dytë Botërore që thuhet se ka vrarë 59 ushtarë, përfshirë dymbëdhjetë ushtarë gjatë Betejës së Vilniusit.

Roza ishte vetëm 20 vjet kur u bë snajpere në Ushtrinë e Kuqe që të përballet me pushtuesit nazistë që sulmuan Bashkimin Sovjetik gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ajo vdiq gjatë përpjekjes për të mbrojtur komandantin e artilerisë.

Prindërit e Shaninës ishin Anna Alexeyevna Shanina, një mjelëse kolkhoz, dhe Georgiy (Yegor) Mikhailovich Shanin, një sharrëxhi që ishte i paaftë nga një plagë e marrë gjatë Luftës së Parë Botërore.[3] Roza u emërua pas revolucionares marksiste Roza Luksemburg[4] dhe ka pasur një motër Yuliya dhe pesë vëllezër: Mikhail, Fyodor, Sergei, Pavel dhe Marat. Roza kishte gjatësi mesatare, me flokë të kaftë të hapur dhe sytë e kaltërt dhe fliste në dialektin e rusishtes të veriut.[5] Pas përfundimit të klasës se4 katërt në shkollën fillore në Yedma, Shanina vazhdoi edukimin e saj në fshatin e Bereznikut. Pasi në atë kohë nuk ka pasur mjete transporte, ku ajo ishte në klasë e pestë deri në të shtatën, Roza ka ecur 13 km deri në shkollën e mesme.[3]

Kur Shanina ishte katërmbëdhjetë vjeçe, ajo shkoi kundër dëshirave të prindërve të saj, ajo eci 200 km nëpërmjes tajgës në stacione hekurudhore dhe udhëtoi në Arkhangelsk për të studiuar në kolegj.[5][6] Para se të zhvendoset në konviktin e kolegjit ajo jetoi me vëllain e saj Fyodor.[7]

Dy vjet më vonë, institutet e arsimit të mesëm sovjetik futën tarifa për shkollim dhe fondi i bursave u ndërpre.[8] Shanina morri pak ndihmë financiare prej shtëpisë dhe më 11 shtator 1941, ajo morri në punë në çerdhen No. 2 (më vonë e njohur si Beryozka) në Arkhangelsk, me të cilën asaj i'u ofrua një apartament e lirë.[8] Ajo studionte gjatë mbrëmjeve dhe punonte gjatë ditës studied. Shanina diplomoi në vitet akademike 1941–42,[9] kur Bashkimi Sovjetikë ishte në krizë të Luftës së Dytë Botërore.

  1. ^ "Georgiy". Behind the Name. Marrë më 2011-12-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Роза Шанина: героизм и красота. Roshero.ru. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2015. Marrë më 2013-12-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b Алёшина & Попышева 2010, p. 14
  4. ^ Зара Хушт. "ru:Что в имени тебе моем?". Краснодарские известия. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2012. Marrë më 2012-03-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b "Sniper Roza Shanina". Armoury Online. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2016. Marrë më 2010-12-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Мамонов & Порошина 2011, p. 6
  7. ^ Неизвестное письмо (PDF). Известия русского Севера. shtator 2010. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 3 janar 2014. Marrë më 2012-01-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ a b Овсянкин, Евгений. "Снайпер Роза Шанина [Sniper Roza Shanina]". Arkhangelsk: Arkhangelsk Pedagogical College. Arkivuar nga origjinali më 2012-04-15. Marrë më 2008-10-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Овсянкин, Евгений. "In the years of the Great Patriotic War ..." Arkhangelsk Pedagogical College. Arkivuar nga origjinali më 2012-07-22. Marrë më 2010-12-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roza: Historia e snajperes