Jump to content

Rrafshi i Zetës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vreshtat në fushën e Zetës

Rrafshi i Zetës është një ultësirë pjellore në Mal të Zi . Shtrihet nga Podgorica [1] në veri deri në Liqenin e Shkodrës në jug. Është zona më e madhe fushore në Mal të Zi, me një lartësi mesatare rreth 40 metres (130 ft) mbi nivelin e detit. [2]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri "Zeta" rrjedh nga një rrënjë e hershme që do të thotë "korrje" ose "kokërr" (fjalët moderne žetva dhe žito). Në mënyrë konfuze, lumi Zeta nuk rrjedh përmes Rrafshit të Zetës, por përmes një lugine tjetër të rëndësishme në Mal të Zi, Palabardhi.

Rrafshi i Zetës është një nga zonat më të dendura të populluara në Mal të Zi. Golubovci, kryeqyteti i komunës urbane të Golubovcit, i cili përfshin pjesën më të madhe të fushës, është vendbanimi më i madh. Vreshtat e Plantaže, një prodhues malazez i verërave cilësore, ndodhen në fushë, e cila është ideale për rritjen e frutave dhe perimeve mesdhetare . [3]

Rrafshi i Zetës është vendi i Aeroportit të Podgoricës, si dhe Fabrika e Aluminit në Podgoricë, e cila konsiderohet si ndotësi më i keq i fushës.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Podgorica Nature – Visit-Montenegro.com". Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2015. Marrë më 2 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Discover Montenegro (12 maj 2016). "Zeta plain". Discover Montenegro. Marrë më 18 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Plantaže Arkivuar 7 korrik 2020 tek Wayback Machine, podgorica.travel