Rrethimi (strategji ushtarake)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rrethimi i Stalingradit.

Rrethimi është një term ushtarak për situatën kur një forcë ose objektiv izolohet dhe rrethohet nga forcat armike.[1] Situata është shumë e rrezikshme për forcën e rrethuar. Në nivelin strategjik, ajo nuk mund të marrë furnizime apo përforcime, dhe në nivelin taktik, njësitë në forcë mund t'i nënshtrohen një sulmi nga disa anë. Së fundi, meqenëse forca nuk mund të tërhiqet, nëse nuk lehtësohet ose largohet, ajo duhet të luftojë deri në vdekje ose të dorëzohet.

Një lloj i veçantë rrethimi është rrethimi. Në atë rast, forcat e rrethuara janë mbështjellë në një pozicion të fortifikuar në të cilin janë vendosur furnizime afatgjata dhe mbrojtje të forta, duke i lejuar ata të përballojnë sulmet. Rrethimet kanë ndodhur pothuajse në të gjitha epokat e luftës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FM3-90 Appendix D Encirclement Operations". www.globalsecurity.org (në anglisht). Marrë më 2023-03-10.