Rripi (armë zjarri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një rrip mitralozi M60 i mbushur me fishekë 7.62×51 mm të NATO-s, në bordin e një mjeti patrullues të marinës amerikane.

Një rrip municioni është një pajisje arme zjarri që përdoret për të paketuar dhe ushqyer gëzhoja, zakonisht për armë automatike me shkrepje të shpejtë, si mitralozë. Sistemet e ushqyer me brez minimizojnë peshën proporcionale të aparatit të municionit me të gjithë sistemin e armëve dhe lejojnë shkallë të lartë të zjarrit të vazhdueshëm pa pasur nevojë për ndryshime të shpeshta të karikatorit. Kapaciteti i rripave dhe kontejnerëve të rripave të lidhur është zakonisht një funksion i peshës dhe masës, dhe madhësia e tyre është e kufizuar nga kalibri dhe transportueshmëria e kombinuar e armës dhe municionit. Kapaciteti më i zakonshëm i municioneve që zakonisht mbahen në një sistem armësh portativ nga njeriu variojnë nga 50 në 300 fishekë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]