Ruby, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ruby, Alaska
Anglisht : Ruby
qytet
Vendndodhja
Ruby, Alaska is located in SHBA Alaska
Ruby, Alaska
Ruby, Alaska

Koordinatat: 64°44′14″V 155°29′16″P / 64.73722°V 155.48778°P / 64.73722; -155.48778

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Yukon-Koyukuk
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 19.6 km2
 •  tokësore 19.6 km2
 •  ujore 0 km2
Lartësia 76 m (m.n.d.)
Popullsia 169 banorë (2007)
Dendësia 9.6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi September 25, 1973[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99768
Prefiksi 907
Koordinatat 64° 44′ 14″ Veri

155° 29′ 16″ Perëndim

Ruby, Alaska (Ruby) është një qytet në qarkun Yukon-Koyukukshtetit federal Alaska, SHBA. Në Ruby, Alaska jetojnë 169 banorë (2007)[2], dhe dendësia e popullisë është 9.6 banor/km2 (24.9 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 19.6 km2 (7.6 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 76 m (249 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Directory of Borough and City Officials 1974". Alaska Local Government. Juneau: Alaska Department of Community and Regional Affairs. XIII (2): 68. janar 1974. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Annual Estimates of the Population for Incorporated Places in Alaska". United States Census Bureau. 10 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 shtator 2008. Marrë më 2008-07-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ruby, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale