Jump to content

Rush Hour

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rush Hour është një film komedi aksion-shoqërues amerikan i vitit 1998 me regji nga Brett Ratner dhe shkruar nga Jim Kouf dhe Ross LaManna nga një tregim i LaManna. Në të luajnë Jackie Chan dhe Chris Tucker si oficerë policie të papërshtatshëm, të cilët janë caktuar për të shpëtuar vajzën e rrëmbyer të një diplomati kinez. Tzi Ma, Tom Wilkinson, Ken Leung, Mark Rolston, Elizabeth Peña dhe Rex Linn luajnë role dytësore. I publikuar më 18 shtator 1998, filmi fitoi mbi 244 milion dollarë në mbarë botën. Suksesi komercial i filmit në arkë çoi në dy vazhdime: Rush Hour 2 (2001) dhe Rush Hour 3 (2007).