Chris Tucker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Christopher "Chris" Tucker
U lind në31 gusht 1971
TitulliChris Tucker në mars 2012
Faqja në rrjetwww.christucker.com

Christopher "Chris" Tucker (lindi më 31 gusht 1971) është aktor amerikan. Ai është i njohur në rolin e Smokey tek filmi Friday dhe si Detektivi James Carter në filmin seri Rush Hour.

Jeta e mëparshme dhe shkollimi.[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tucker lindi më 31 gusht, 1971 në Atlanta, Xhorxhia, djali më i vogël i Mary Louise dhe Norris Tucker. Babai i tij ishte biznesmen. Chris u rrit në Decatur, Xhorxhia dhe pas diplomimit, ai u largua për në Los Anxhelos, Kaliforni, për ta filluar karrierën e tij si komedian dhe aktor.

Tucker ka një djalë të quajtur Destin i cili jeton me nënën e tij në Los Anxhelos.

Tucker është shok shumë i ngushtë i Jackie Chan dhe ishte shok i ngushtë i majkëll Xheksonit.

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
1993 The Meteor Man MC in Hall
1994 House Party 3 Johnny Booze
1995 Friday Smokey
1995 Panther Bodyguard
1995 Dead Presidents Skip
1997 Money Talks Franklin Hatchett
1997 The Fifth Element Ruby Rhod
1997 Jackie Brown Beaumont Livingston
1998 Rush Hour Detective James Carter
2001 Rush Hour 2 Detective James Carter
2007 Rush Hour 3 Detective James Carter
2012 Silver Linings Playbook Danny McDaniels
2015 Chris Tucker – Live
2016 Billy Lynn's Long Halftime Walk Albert
2019 Rush Hour 4 Detective James Carter

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
1992 Hangin' with Mr. Cooper Rapper
1992 Def Comedy Jam Ai vetë
2001 Michael Jackson: 30th Anniversary Special Ai vetë
2001 Diary
2006 African American Lives

Videoklipe Këngësh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Këngëtari Roli
1995 "California Love" Tupac Shakur, Dr. Dre & Roger Troutman Mysafir
2001 "You Rock My World" Michael Jackson Gangster
2008 "Shake It Off" Mariah Carey Pasagjer në Makinë