Tupac Shakur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tupac Shakur

Tupac Amaru Shakur (16 qershor 1971 - 13 shtator, 1996), i njohur me emra 2Pac tij fazë (ose thjesht 2Pac) dhe Makaveli, ishte një rapper amerikan. Shakur kishte shitur mbi 75 milionë albume në mbarë botën që nga 2007, duke e bërë atë një prej artistëve të muzikës më të shitur në botë. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës vetëm ai ka shitur 37,5 milionë dhënat. Rolling Stone Magazine quajti Artist 86 më të madh të të gjitha kohërave.

Përveç karrierës së tij si një artist rap, ai ishte edhe një aktor. Temat e më të madhe të këngëve Tupac-së janë të dhunës dhe vështirësitë në qytetet e brendshme, racizmit, probleme të tjera sociale, dhe konfliktet me Rappers të tjera gjatë Bregdetin Lindor - West Coast hip hop rivalitet. Shakur filloi karrierën e tij si një balerin roadie dhe rezervë për hip hop alternative Underground grup Digital.

7 shtator 1996, Shakur u qëllua katër herë në zonën metropolitane të Las Vegas Nevada. Ai u dërgua në Qendrën Mjekësore Universitare, ku ai vdiq 6 ditë më vonë të dështimit të frymëmarrjes dhe arresti kardiak.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tupac Amaru Shakur u lind në pjesën lindore të Manhattan Harlem në New York City. Ai u emërua pas Tupac Amaru II, një revolucionar peruan i cili udhëhoqi një kryengritje autoktone kundër Spanjës dhe u ekzekutua më pas.

Nëna e tij, Afeni Shakur, dhe babai i tij, Billy me kurorë, ishin anëtarë aktivë të Partisë Panther Zi në Nju Jork në fund të viteve 1960 dhe fillim të viteve 1970, ai ka lindur vetëm një muaj pas lirimit e nënës së tij në më shumë se 150 akuzat e "Conspiracy kundër qeverisë së Shteteve të Bashkuara dhe Nju Jork monumentet" në rastin e New York Panther 21 gjykatë.

Edhe pse pakonfirmuar nga familja Shakur, burime të ndryshme (duke përfshirë raport hetues zyrtar i) lista emrin e tij të lindjes si "Lesane Parish Croorks". Ky emër është regjistruar gjoja në certifikatën e lindjes, sepse Afeni frikë armiqtë e saj do të sulmonin djalin e saj, dhe maskuar identitetin e tij të vërtetë duke përdorur një emër të ndryshëm të fundit. Ajo e ndryshoi atë më vonë, pas ndarjes së saj nga martesa me kurorë dhe Mutulu Shakur.

Në moshën dymbëdhjetë vjeçare, Shakur regjistruar në Ansamblin 127 Harlem's Street repertor dhe u hodh si karakter rinj Travis në lojën A rrush i thatë në Diell, e cila u krye në Teatrin Apollo. Në vitin 1986, familja u zhvendos në Baltimore, Maryland. Pas përfundimit të vitit të tij të dytë në Paul Laurence High School ai transferohet në Shkollën Baltimore për të Arteve, ku ai studioi poezi vepruar, jazz dhe balet. Ai kryhet në luan Shekspirit, dhe në rolin e mbretit Mouse në. Arrëthyese Shakur, i shoqëruar nga një prej miqve të tij, Dana "Mouse" Smith, si beatbox e tij, fitoi shumicën e garave rap shumë se ai mori pjesë në dhe është konsideruar të jetë rapper mirë në shkollën e tij. Ai u kujtua si një nga më fëmijët e popullarizuar në shkollën e tij për shkak të sensit të tij të humorit, aftësi superiore rapping, dhe aftësinë për përzierje me gjithë turmat. Ai ka zhvilluar një miqësi të ngushtë me një Pinkett rinj Jada (më vonë Jada Pinkett Smith), që zgjati deri në vdekjen e tij. Në Tupac dokumentar : kijametit, Shakur thotë, "Jada është zemra ime Ajo do të jetë shoku im për tërë jetën time." dhe Pinkett Smith e quan atë "një nga miqtë e mi më të mirë ai ishte si një vëlla Kjo ishte përtej miqësisë për na. Lloji i marrëdhënieve që kishim, ju merrni vetëm se një herë në jetë." Një poemë e shkruar nga Shakur titulluar "Jada" shfaqet në librin e tij, Rose që u rrit nga betoni, i cili përfshin gjithashtu një poemë kushtuar Pinkett Smith quajtur "Lotët në sytë Cupid's". Gjatë kohës së tij në shkollën e artit, Shakur filloi takim e bijën e drejtorit të Partisë Komuniste Baltimore ShBA.

Origjina e Familjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qershor 1988, Shakur dhe familja e tij lëvizi për të Marin City, California, ku ai ndoqi Tamalpais High School. Ai filloi të ndjekin klasat poezi e Leila Steinberg në 1989. Në të njëjtin vit, Steinberg organizoi një koncert me një grup ish-të Shakur's, rreptësisht Dope, koncert çoi në atë që nënshkroi me Atron Gregori i cili e vendosi atë si një roadie dhe balerin backup me grupin Underground rap të rinj në 1990 Digital

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera Si Reper[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karrierës profesionale e Shakur filloi ne programe argëtuese në fillim të viteve 1990, kur ai debutuar aftësitë e tij rapping në një kthesë të zëshëm në "Same Song" Digital Underground nga fonogram të Asgjë 1991 film por Trouble dhe gjithashtu u shfaq me grupin në film me të njëjtin emër. Këngë më vonë u lirua si këngë të çojë të PE Underground Digital Ky është një Release PE, follow-up për debutimin e tyre të goditur pjeset Sex album. Shakur u shfaq në video muzikore shoqëruese. Pas debutimin e tij rap, ai kryhet me Digital Underground përsëri në albumin Bijtë e P. Më vonë, ai nxori albumin e tij të parë solo, 2Pacalypse Tani.

Pacalypse Tani nuk e ka bërë, si dhe në Listat si albume të ardhmen, vënies në asnjë hits lartë dhjetë. Rekordin e tij të dytë, rreptësisht 4 My Niggaz, u lirua në vitin 1993.

Grupi i Muzikor Thug Life[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fund të 1993, Shakur formuar grupin Thug Life me një numër të shokëve të tij, duke përfshirë Big Syke, Macadoshis, vëlla nga njerku i tij Mopreme Shakur, dhe Vlerësuar R. Grupi i lëshuar albumin e tyre të vetëm rekord Thug Life : Volume 1 më 26 shtator, 1994, që shkoi ari. Ky album me tipare të vetme "Pour outta a little Liquere" prodhuar nga Johnny "J" Jackson, i cili vazhdoi të prodhuar një pjesë e madhe e albumit Shakur's All Eyez On Me. Grupi i zakonisht kryhet koncertet e tyre pa Shakur.

Kariera Si Aktor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç rapping dhe hip hop music, Shakur vepruar në filma. Ai e bëri paraqitjen e parë të filmit në film Asgjë Trouble Por, si pjesë e një gur i gdhendur nga Underground Digital. Roli i tij i parë starring ishte në lëng film. Në këtë histori, ai ka luajtur karakterin e Peshkopi, një fatkeqësi shkaktojë të lumtur, për të cilat ai u përshëndet nga Peter Travers Rolling Stone si "figura më magnetike të filmit." Ai vazhdoi të yll me Janet Jackson në Poetic Drejtësisë (për të cilën ai është emëruar aktor të shquar në 1994, por nuk fitoi) dhe me Duane Martin në Mbi Rim. Pas vdekjes së tij, tre e filmave të përfunduar Shakur's, plumb, Gridlock'd dhe Gang Related, u liruan.

Ai kishte qenë gjithashtu në listë për yll në filmit Menace Shoqëria vëllezërit Hughes '​​II, por u zëvendësua nga Larenz Tate pas sulmuar Allen Hughes si rezultat i një grindje. Drejtori John Singleton përmendet se ai shkroi skenarin për Baby Boy me Shakur në mendje për rolin kryesor. Kjo ishte filmuar përfundimisht me Tyrese Gibson në vendin e tij dhe u lirua në vitin 2001, pesë vjet pas vdekjes së Shakur's. Filmi përmban një afresk i Shakur në dhomë gjumi protagonist, si dhe featuring këngën "Hail Mary" në rezultatin e filmit.

Disa të Dhëna Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shakur ishte një lexues i pangopur. Ai ishte frymëzuar nga një shumëllojshmëri të gjerë të shkrimtarëve, duke përfshirë William Shakespeare, Niccolò Machiavelli, Donald Goines, Sun Tzu, Kurt Vonnegut, Mikhail Bakunin, Maya Angelou, Alice Walker, dhe Khalil Gibran. Në librin e tij, Dyson përshkruan përvojën e vizituar shtëpinë e mikut Shakur dhe promotor Leila Steinberg për të gjetur "në det e librave" pronësi një herë nga Shakur.

Shakur kurrë nuk deklaruar pas një fe të veçantë, por muzikën e tij në njëshe të tilla si 'Vetëm Zoti mund të gjykojë mua' dhe poezi të tilla si Rose që u rrit nga betoni sugjeron ai besonte në Zot. Kjo do të thotë shumë analistë aktualisht e përshkruan atë si një deist.

Burgosja dhe Atentati kundër tij në vitin 1994[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në natën e 30 nëntor 1994, një ditë para vendimit në gjyqin e tij abuzimit seksual ishte që do të shpallet, Shakur u qëllua pesë herë dhe kanë grabitur pas hyrjes në hollin e Quad Recording Studios në Manhattan nga dy njerëz të armatosur në fatigues ushtri. Ai më vonë do të akuzojnë Sean Combs, Andre Harrell, dhe biggie Smallin-të cilin ai e pa pas të shtënave-e përcaktimit të tij deri. Shakur gjithashtu të dyshuar për mikun e tij të ngushtë dhe shok, Randy "Shtrije" Walker, për të qenë të përfshirë në përpjekje. Sipas mjekëve në Bellevue Hospital, ku ai u pranua menjëherë pas incidentit, Shakur kishte marrë pesë plagë plumbash, nje herë në kokë, dy herë në ijë dhe një herë me krah dhe në kofshë. Ai kontrollohet nga spitali, ndaj urdhrave të mjekut, tre orë pas operacionit. Në ditën që pasuan, Shakur hyri në ndërtesën e gjykatës në një karrige me rrota dhe u gjet fajtor për tre akuza për ngacmim, por të pafajshëm të gjashtë të tjerë, duke përfshirë edhe marrëdhënie seksuale anormale. Më 6 shkurt 1995, ai u dënua me një-dhe-një e gjysmë për katër vjet-dhe-një e gjysmë në burg në një akuzë të sulmit seksual.

Vdekja e Tij 1996[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fotografia e Fundit e 2PAC-it te fundit

7 Shator kur Tupac Kur po qëndronte me makinë të tipi Cadillac bashkë me shokun e tij Suge Knight Para Hotelit MGM Las Vegas Disa persona të pa identifikuar dhe të armatosur nga një makinë tjetër e Qelluan Shakurin legjendën e Repit me 4 Plumba në Las Vegas, Nevada.

Ai u çua në Qendrën Shëndetësore por 2 Pluma i kishin copëtuar Mushkritë dhe dhe plumi i 3 trët gati sa nuk kishte depërtuar në Kafkë dhe plumi i dytë i kishte plagosur dorën mbas 6 dite ne spital nga plagët e marra Tupac Amaru Shakur vdiq.

Me vonë një fotografiste e pa njohur dërgoi një fotografi të ber nga ajo dhe incizime të regjistruara nga Kamerat e Sigurisë së Hotelit ku aty Shihej vrasja e Legjedes Tupac.

Me vonë emri i fotografistes u bë i njohur emri i saj ishte Cathy Scott ai ishte fotografiste e hotelit e cili kishte qenë një punjës Police në Krimalstikë.

Ende edhe sot askush nuk u arestua rreth vrasjes së Legjends Tupac.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tupac vetem zoti me Gjykon