Ruth Halperin-Kaddari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Drejtoresha Andrea Bottner (majtas) e Departamentit Amerikan të Shtetit duke paraqitur çmimin Ndërkombëtar të Korporatës së Sekretarit të Shtetit për Profesoreshën Ruth Halperin-Kaddari (djathtas)

Ruth Halperin-Kaddari (e lindur më 15 maj 1966, hebraisht: רות הלפרין-קדרי) është një dijetare ligjore e izraelit dhe mbrojtëse e të drejtave të grave ndërkombëtare, e njohur për punën e saj në ligjin e familjes, teorinë ligjore feministe, të drejtat e grave në të drejtën ndërkombëtare dhe gratë dhe feja. Ajo është nënkryetare e Komitetit të Kombeve të Bashkuara për Eliminimin e Diskriminimit ndaj Grave dhe ka shërbyer në komision që nga viti 2006.[1] Ajo është profesoreshë e drejtësisë në Universitetin Bar-Ilan dhe është drejtoreshë themeluese e Qendrës Ruth dhe Emanuel Rackman për Avancimin e Statusit të Grave. Ajo ishte një nga marrësit e parë të çmimit Ndërkombëtar të Korporatës së Sekretarit të Shtetit të SHBA-ve për punën e saj në të drejtat ndërkombëtare të grave në vitin 2007.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Halperin-Kaddari mori një diplomë so Doktore e Shkencave Juridike në Shkollën Juridike Yale në Shtetet e Bashkuara në vitin 1993. Ajo është Profesor i Juridikut në Universitetin Bar-Ilan; në vitin 2001 themeloi Qendrën Rutman dhe Emanuel Rackman për Avancimin e Statusit të Grave, një qendër sociale-ligjore që punon për të avancuar drejtësinë gjinore dhe ajo ka shërbyer si drejtor i qendrës që nga themelimi i saj.[2][3][4]

Rolet e Kombeve të Bashkuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u zgjodh nga partitë shtetërore në një mandat katërvjeçar në Komitetin e Kombeve të Bashkuara për Eliminimin e Diskriminimit kundër Grave në vitin 2006 dhe ishte nënkryetare e komisionit nga viti 2009 deri në vitin 2010. Në kohën e zgjedhjes së saj ajo ishte më e reja e komitetit anëtar. Ajo u rizgjodh në mandatin e saj të dytë në komisionin në vitin 2010 dhe në mandatin e saj të tretë në vitin 2014. Ajo u zgjodh përsëri nënkryetare e komitetit në vitin 2017.[5][6] Në komisionin ajo ka shërbyer për më shumë se një dekadë së bashku me ish-Ministrin francez të Barazisë Gjinore Nicole Ameline dhe Përfaqësuesin Special të OKB-së për Dhunën Seksuale në Konflikt dhe Nën-Sekretarin e Përgjithshëm të OKB Pramila Patten.

Në vitin 2018 ajo bashkëautoroi një raport të OKB-së i cili konkludoi se mungesa e dispozitave për abortin në Irlandën e Veriut është një formë dhune ndaj grave.[7]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo mori çmimin Ndërkombëtar të Korporatës së Sekretarit të Shtetit të SHBA-së në vitin 2007 për punën e saj në të drejtat ndërkombëtare të grave.[8] Ajo mori çmimin Rappaport për Gratë që Gjenerojnë Ndryshimin në vitin 2016.[9]

Vepra të zgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Women in Israel: A State of Their Own, Pennsylvania University Press, 2004

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Committee on the Elimination of Discrimination against Women, Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights
  2. ^ Ruth Halperin-Kaddari, Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights
  3. ^ Ruth Halperin-Kaddari, Bar-Ilan University
  4. ^ Home Truths: A Religious Feminist Trailblazer Tells It Like It Is, Haaretz
  5. ^ Human Rights in Practice Series for International Women’s Day: Professor Ruth Halperin-Kaddari
  6. ^ Prof. Ruth Halperin-Kaddari Elected for Third Time to Prestigious UN Committee, BIU, 2014-07-02
  7. ^ Northern Ireland abortion laws violate women's rights, UN body says, Reuters
  8. ^ International Women's Issues Archives Archived 2 July 2018[Date mismatch] at the Wayback Machine., United States Department of State
  9. ^ "Rappaport Prize for Women Generating Change". Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 prill 2018. Marrë më 8 prill 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)