Ryūgū-jō

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stacioni Katase-Enoshima

folklorin japonez, Ryūgū-jō (Japonisht:竜 宮城, 龍宮 城, "kështjella e pallatit të Dragoit") është pallati nënujor i Ryūjin, kami dragon i detit. Në varësi të versionit të legjendës, ajo është e ndërtuar nga korali i kuq dhe i bardhë, ose nga kristali i ngurtë. Banorët e pallatit ishin familjet dhe shërbëtorët e Ryūjin, të cilët ishin banorë të detit. Në disa legjenda, në secilën nga katër anët e pallatit është një stinë ndryshe, dhe një ditë në pallat është e barabartë me një shekull jashtë kufijve të tij. Legjenda më e famshme në lidhje me pallatin ka të bëjë me vizitën e Urashima Tarō në Ryūgū-jō për tre ditë.[1]

Stacioni Katase-Enoshima është ndërtua për të evokuar Ryūgū-jō.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kawai, Hayao (1995). Dreams, Myths and Fairy Tales in Japan. Daimon. fq. 107. ISBN 3-85630-544-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)